
Beterjesztették a bírák és ügyészek nyugdíjazásával kapcsolatos tervezetet
Sürgősségi eljárással vitatja meg a parlament a bírák és ügyészek nyugdíjazásával kapcsolatos törvénytervezetet – döntötte el kedden a képviselőház házbizottsága.
A képviselők április 15-ig nyújthatnak be módosító javaslatokat, a szakbizottsági jelentéseknek 23-ig kell elkészülniük. A jogszabályjavaslat szerint 2026. január elsejétől a bírák, ügyészek, az alkotmánybíróság tagjai, a legfelsőbb bíróság és az alkotmánybíróság segédbírái, valamint a jogi szakértői személyzet tagjai akkor vonulhatnak nyugdíjba és részesülhetnek szolgálati nyugdíjban, ha a szolgálati idejük kizárólag ezekben a beosztásokban elérte a 25 évet és betöltötték a 48 évet.
A tervezet függeléke szerint a bírák és az ügyészek nyugdíjkorhatára 2026-tól 2029-ig évente hat hónappal emelkedik, és 2029-ben eléri a 49 évet és hat hónapot; 2029-től évente egy évvel emelkedik, és 2045-ben eléri a 65 évet. A nyugdíjra jogosító szolgálati idő 25 év marad. A jogszabályjavaslat szerint a nyugdíj összege a nyugdíjbavonulás időpontját megelőző utolsó 48 hónapban kapott havi bruttó juttatások átlagának 65 százaléka a jelenlegi 80 százalék helyett. Az összeg nem haladhatja meg a nyugdíjbavonulás időpontját megelőző hónapban kapott nettó jövedelmet.
A Legfelső Bírói Tanács is reagált a különleges nyugdíjakról szóló törvény módosítására irányuló javaslatokra.
Tegnap kiadott közleményében azt állítja, hogy nem egyeztettek velük a parlament elé terjesztett tervezetről, és figyelmeztetnek arra, hogy a bírák és ügyészek jogait érintő bármilyen változtatást az alkotmányos normák betartásával kell végrehajtani.
A Legfelső Bírói Tanács emlékeztet arra, hogy az igazságszolgáltatás statútumát nemrégiben, 2023-ban módosították, amikor is megfelelő megoldást találtak ezekre a nyugdíjakra vonatkozóan. A kérdésről szóló vita újbóli megnyitása bizonytalansághoz és patthelyzethez vezethet az igazságszolgáltatás intézményeinek szintjén – érvel a Legfelsőbb Bírói Tanács.
Forrás: Agerpres/Rador