
A fenntarthatóság útján: klímaváltozás, politika és társadalmi igazságosság. Kőrösi Csabával beszélgettünk
A mai Naprakészben egy rendkívül fontos témát járunk körül, amely mindannyiunk életére hatással van, és nem csupán egy távoli jövőbeli problémát, hanem a mindennapjainkat formáló valóságot érinti: ez a klímaváltozás és a fenntarthatóság. Miért fontos a tudomány? Mi a szerepe a politikának, és hogyan kapcsolódnak egymáshoz?
A klímacsúcsok, bár hangzatos kijelentésekkel és vállalásokkal zárulnak, gyakran nem hoznak azonnali eredményeket. Hogyan lehetséges, hogy az évről évre új hőmérsékleti rekordok és a szélsőséges időjárási események között túléljünk és megnyugtató eredményt érjünk el a klímaváltozás elleni küzdelemben? Mi kellene ahhoz, hogy végre valódi, kézzelfogható reformokat lássunk? Ma arra is kitérünk, hogy miért fontos figyelembe venni a társadalmi igazságosságot, amikor a fenntarthatóságra törekszünk.
Hogyan lehet biztosítani, hogy a klímaváltozás elleni harc ne növelje tovább a társadalmi egyenlőtlenségeket, és hogyan férhet össze a gazdasági növekedés a fenntarthatósággal? Az alacsonyabb jövedelmű csoportokat érintő terhekről és azok igazságosabb elosztásáról is szó lesz. A körforgásos gazdaság, a fenntartható fejlődés és az üzleti szféra szerepe olyan kérdések, amelyekre választ ad a mai beszélgetés.
A Naprakész vendége Kőrösi Csaba, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója, az ENSZ Közgyűlés korábbi elnöke.