Az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az első fordulót
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Egyhangúlag elfogadott határozatában a testület törölte az elnökválasztás időpontjára vonatkozó 2024/756-as kormányhatározat, illetve az elnökválasztás menetrendjére vonatkozó 2024/1061-es kormányhatározat alapján lebonyolított teljes választási folyamatot.
Az alkotmánybíróság döntése nyomán az első elnökválasztási forduló eredménye érvénytelen, és nulláról kell kezdeni az elnökválasztási folyamatot.
Az elnökválasztási folyamatot teljes egészében elölről kell kezdeni, a kormány új időpontot tűz ki az elnökválasztásra, és meghatározza az elnökválasztás új menetrendjét – olvasható a határozatban.
Korábbi sajtóinformációk szerint pénteken az alkotmánybíróság egy informális ülésen készült mérlegelni, hogy vitassák-e meg hivatalos ülésen az elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítését kérő beadványokat. Utóbb a bírák hivatalosan is elrendelték a teljes elnökválasztási folyamat törlését.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács csütörtökön feloldotta a Călin Georgescu államelnök-választási kampányával kapcsolatos SRI-, SIE- és belügyminisztériumi jelentések titkosítását. A CSAT november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.
Ha Calin Georgescu újra benyújtja a jelölését, az Alkotmánybíróság el fogja utasítani.
Ha Calin Georgescu újra benyújtja a jelölését, az Alkotmánybíróság el fogja utasítani – mondták hivatalos források az aktual24.ro-nak. „Ha Calin Georgescu újra benyújtja a jelölését, azt nem fogják érvényesíteni. Valószínűleg a Sosoaca-modell alapján” – mondták a források.
Az alkotmánybíróság döntésének bejelentéséig már több mint 37 ezren járultak urnákhoz külföldön, és már több mint 3000 levélszavazat is beérkezett.
Érdekesség az is, hogy Klaus Iohannis államfő mandátuma december 20-án lejár, és kérdéses, mi lesz az elnöki tisztség sorsa. Egyes feltételezések szerint törvénnyel hosszabbíthatják meg Klaus Iohannis mandátumát, más feltételezések szerint a második legfontosabb állami tisztség betöltője, vagyis a szenátus elnöke lesz az ügyvivő államfő.
A Központi Választási Iroda 17 órakor ült össze, hogy leállítsa a szavazást külföldön.
A diaszpórában már javában zajlott a szavazás, amikor az alkotmánybíróság bejelentette, hogy érvényteleníti az első forduló eredményeit és a választási folyamatot a nulláról kell újra kezdeni. A CCR döntésének bejelentéséig több mint 30 ezer román állampolgár adta le szavazatát.
Forrás: Agerpres/Digi24/Aktual24