Megkapta a végső jóváhagyást az új Európai Bizottság
Az Ursula von der Leyen vezette új Európai Bizottság megkapta a végső jóváhagyást az Európai Parlamenttől, így a végrehajtó testület december 1-jén hivatalba léphet, és megkezdheti az ötéves jogalkotási ciklust.
A javasolt Bizottság 370 igen, 282 nem szavazatot és 36 tartózkodást kapott a strasbourgi törvényhozóktól, ami elegendő volt az elfogadáshoz. Bemutatkozó beszédében von der Leyen olyan Bizottságot ígért, amely az EU stagnáló gazdaságának újjáélesztésére, a versenyképesség fokozására, a bürokrácia csökkentésére, a beruházások felszabadítására és az Egyesült Államokkal és Kínával szembeni innovációs lemaradás megszüntetésére összpontosít.
Az Ukrajnának nyújtott támogatás, a védelem, a migráció kezelése, a bővítés, az éghajlat-változási intézkedések, a költségvetési reform és a jogállamiság szintén a csapat legfőbb prioritásai között szerepelnek majd, amelyeket az egész blokkban végbemenő jobboldali elmozdulás fog befolyásolni. A szerdai eredmény érezhetően kisebb, mint az a 401 szavazat, amelyet Von der Leyen a parlamentben szerzett akkor, amikor júliusban újraválasztásáért szállt síkra, ami azt tükrözi, hogy egyre kevesebb progresszív és több jobboldali erő támogatta a szűkülő többséget.
A romániai európai parlamenti képviselők többsége ma Strasbourgban megszavazta az Európai Bizottságot.
A romániai EP-képviselők közül az új összetételű Európai Bizottságot Rareş Bogdan, Daniel Buda, Gheorghe Falcă, Mircea Hava, Siegfried Mureşan, Adina Vălean (az EPP-frakció tagjai), Dan Barna (Renew Europe-frakció), Dragoş Benea, Vasile Dîncu, Gabriela Firea, Maria Grapini, Roxana Mînzatu, Ştefan Muşoiu, Victor Negrescu, Dan Nica (az S&D-frakció tagjai) és Nicolae Ştefănuţă (Zöld frakció) szavazta meg.
Adrian Axinia, Gheorghe Piperea, Şerban-Dimitrie Sturdza, Claudiu Târziu, Georgiana Teodorescu (az ECR-frakció tagjai) és Luis-Vicenţiu Lazarus (független) a testület ellen szavazott. Az RMDSZ kép képviselője, Vincze Loránt és Winkler Gyula (EPP) tartózkodtak. Az új összetételű Európai Bizottság december 1-én várhatóan hivatalba léphet, miután a tagállamok is minősített többséggel jóváhagyják a döntést.
Ursula von der Leyen bemutatkozó beszédében olyan Bizottságot ígért, amely az EU stagnáló gazdaságának újjáélesztésére, a versenyképesség fokozására, a bürokrácia csökkentésére, a beruházások felszabadítására és az Egyesült Államokkal és Kínával szembeni innovációs lemaradás megszüntetésére összpontosít.
Emellett terítéken van az EU bővítése, a migráció kezelése, valamint az éghajlat-változási intézkedések. Hogyan fér meg egymás mellett a klímavédelem és a versenyképesség növelése? Illetve milyen eredményeket, lépéseket fog tudni majd felmutatni a régi-új Európai Bizottság. Ezekről beszélgettünk Kalas Viviennel, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének kutatójával. A riporter Nagy-Bodó Szilárd.
Forrás: Euronews/Agerpres