Sepsiszentgyörgyön nem váltak be a föld alá süllyesztett konténerek
Sepsiszentgyörgyön nem váltak be a föld alá süllyesztett konténerek, ugyanis a kukázók megtalálták a módját, hogy azokból is kiemeljék a szemetet, amit a lerakó környékén szórnak szét, állapította meg a Tega köztisztasági vállalat igazgatója. Tóth Birtan Csaba hozzátette: ezentúl más módszert alkalmaznak, körbeépítik a kukákat ,és minden lakó kulcsot kap hozzá.
Ilyent már építettek a Tulipán utcában, és idén még három helyszínen építenek hasonlót, és ha beválik a módszer folytatják, mondta az igazgató. Hozzátette: ennek a módszernek az emberi tényező lehet a gyenge pontja, az, hogy legalább hatszáz lakónak lesz kulcsa, és fennáll a kockázat, hogy valaki nyitva hagyja a bejárati ajtót, és a guberálók hozzáférnek a lerakók tartalmához. Sepsiszentgyörgyön 118 hulladéklerakó hely van, ebből 25 helyen vannak elhelyezve földbe süllyesztett konténerek.
Minél több szemetet kell válogatva gyűjteni, különben a januártól bevezetett környezetvédelmi illeték fájdalmasan fogja érinteni a köztisztasági vállalatot, és később a lakókat is, hívta fel a figyelmet a sepsiszentgyörgyi Tega Rt. vezetősége. Tóth Birtan Csaba igazgató sajtótájékoztatón elmondta, január elsejétől minden tonna, szét nem válogatott hulladék után 50 lej környezetvédelmi illetéket kell fizetni.
Tóth Birtan Csaba leszögezte: egyelőre nem emelik az áraikat, mert így is nehezen gyűjtik be a szemétdíjat, a pluszkiadás az elején csak a szolgáltatót terheli, de próbálják ráébreszteni a lakosságot, hogy minél több szemetet gyűjtsön szelektíven. Az újrahasznosítható hulladék után nem kell illetéket fizetni. A köztisztasági vállalat tervezi, hogy egy baszk város, Hernani példájára, ajtóról-ajtóra járva gyűjtik a válogatott szemetet, a hét minden napján más-másfajta újrahasznosítható hulladékot visznek el a lépcsőházakból. Folytatják a falvakban a hulladék-gyűjtő karavánokat, idén ezzel a módszerrel ezer tonna értékesíthető szemetet szedtek össze, 10 százalékkal többet, mint tavaly.
Kovács Zsolt