Családtámogatás elméletben és gyakorlatban
Demográfiai katasztrófa küszöbén az ország, 10 évente egymillió embert veszítünk. A negatív mutatók nem kímélik a magyar közösséget sem. Mi is fogyunk, az elhalálozási arány magasabb, mint a születéseké. A népességcsökkenés nem csak a statisztikát érinti. Negatívan hat a munkaerőpiacra, a szociális ellátórendszerre, az oktatás működésére, a nyugdíj-rendszerre. Ezt nevezzük fenntarthatósági problémának.
Egyébként nem önmagában a népességcsökkenés a katasztrófa. Azonban hangsúlyozni kell, hogy a tartós (és jelentős mértékű) népességcsökkenés indokolhat intézkedést, nemcsak „nemzethalál” miatt, hanem alapvetően gazdasági és élhetőségi szempontból.
A családtámogatási rendszerektől a demográfiai bummig igen hosszú az út, a kettő közötti egyenes összefüggésről beszélni igencsak ingoványos talaj. Inkább úgy kell fogalmaznunk, hogy a félig üres vagy félig tele pohár esete. Mert van hatás, de nehezebben mérhető, ugyanis a gyermekvállalásról szóló döntések bonyolultak és összetettek. …
Ma a politika oldaláról járjuk körbe a családtámogatási intézkedéseket, amelyek népesedéspolitikai intézkedéseknek is tekinthetők, de úgy is nézhetjük, mint a társadalmi jólétet szolgáló intézkedések. Csép Éva Andrea, parlamenti képviselő a vendégem.