A Diszkriminációellenes Tanácshoz fordultak a magyar diákok román érettségi dolgozatainak javítása miatt
A Diszkriminációellenes Tanácshoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége a magyar diákok román érettségi dolgozatainak javítása miatt.
A testület azt kéri a tanácstól, hogy sürgősségi eljárással vizsgálja meg, hogy az érettségi próbavizsgán már alkalmazott, új digitális értékelési rendszer bevezetése hátrányos megkülönböztetésben részesíti-e a kisebbségi tagozaton tanuló diákokat. A szakmai indoklásában hangsúlyozták: annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban az Oktatási Minisztérium fokozatosan kidolgozta és bevezette a román nyelv kisebbségi iskolákban alkalmazható speciális tantervét és tananyagát, az idén érettségiző diákok számára az eddig fennálló hátrányos és méltánytalan helyzet az új értékelési rendszer bevezetésével még inkább súlyosbodott.
„A kisebbségi diákok dolgozatainak olyan megyékben történő javítása, ahol nincsen kisebbségi oktatás, illetve ahol a pedagógusok nem rendelkeznek azon szakmai és módszertani kompetenciákkal, amelyek szükségesek egy nem anyanyelvi diák specifikus nyelvi kompetenciáinak az objektív értékelésére, tovább ronthatják a vizsgaeredményeket– érvel a szövetség országos elnöksége. Rámutatnak, az új javítási rendszer negatív hatása látszik a próbavizsgák eredményein is. Kovászna megyében például, a román nyelv és irodalom próbavizsgája után regisztrált sikerességi arány 58.09% volt 2023-ban, míg idén ez az arány alig érte el a 26%-ot.