Véget értek a helyhatósági és az európai parlamenti választások
Azok a személyek akik a szavazókörzetben este 10 órakor még sorban állnak éjfélig még leadhatják voksukat. A helyhatósági választáson mindenki csak azon a településen adhatja le voksát, ahova állandó, vagy – legalább két hónapja bejelentett – ideiglenes lakhelye szerint tartozik.
Az EP-választáson viszont országszerte azonosak a szavazólapok, így azok, akik június 9-én nem tartózkodnak saját településükön, legalább az EP-listákra leadhatják voksukat az ország bármely szavazókörében. Azok tehát, akik a lakóhelyünkön szavaznak, öt szavazólapot kapnak: egyet az európai parlamenti képviselőjelöltekkel, egyet a helyi tanácsosjelöltekkel, egyet a polgármesterjelöltekkel, egyet a megyei tanácsosjelöltekkel és egyet a megyei tanácselnök-jelöltekkel.
A választásokon azok a román és EU-s állampolgárok vehetnek részt, akik június 9-ig betöltötték a 18 éves életévüket, illetve állandó vagy ideiglenes romániai lakhelyük van.
A külföldi szavazókörzetekben előzetes regisztráció nélkül részt lehet venni az EP-választásokon, amennyiben az állampolgár nem jelentkezett már át egy másik EU-s tagállam választói névjegyzékébe. A külügyminisztérium tájékoztatása szerint 916 külföldi szavazókörzetet nyitottak, közel kétszer többet mint 2019-ben, amikor is 471 szavazóhelyiség állt a külföldön tartózkodó román állampolgárok rendelkezésére az EP-választáskor. A legtöbb szavazókörzetet Olaszországban, Spanyolországban és Nagy-Britanniában nyitották. Eddig a 2019-es államelnök-választáson volt a legtöbb, de akkor is csak összesen 835 szavazóhelyiséget alakítottak ki Románia nagykövetségei és konzulátusai. Az Állandó Választási Hatóság közleménye szerint a választói névjegyzékben 942 730 külföldön élő román állampolgár szerepel.
Szavazni a román állam által kiállított érvényes személyazonosító okmányokkal lehet: személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; elektronikus diplomata útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; katonai szolgálati igazolvány.
Úti okmánnyal és szavazókártyával nem engedélyezett a szavazás. Az országban a választópolgárok az európai parlamenti és helyhatósági választásokon ugyanazokban a szavazóhelyiségekben, ugyanabban az időintervallumban, ugyanazokkal a “VOTAT 09.06.2024” feliratú bélyegzőkkel, de külön szavazólapokon szavaznak, a részvételüket pedig külön választói névjegyzékben rögzítik. A szavazólapról tilos fényképet vagy videófelvételt készíteni, ez szabálysértésnek minősül. Szavazás után a szavazólapokat egyenként össze kell hajtani úgy, hogy az ellenőrző pecsét jól látható legyen, majd bele kell helyezni a megfelelő urnába. Rosszul összehajtott szavazólap esetén a voks csak abban az esetben érvényes, ha nem sérül a szavazás titkossága.
A helyváltoztatásra betegség vagy mozgáskorlátozottság miatt képtelen személyek mozgóurnát kérhetnek a választásokra. Ezt a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek is igényelhetik, akiket nem fosztottak meg szavazati joguktól.
Mindegyik romániai szavazóhelyiségnek egy mozgóurna áll a rendelkezésére. Külföldön nincs lehetőség mozgóurnás szavazásra. A mozgóurnát az illetékes körzeti választási irodánál lehet igényelni, elektronikus formában is. Az igényléseket a választások napján is be lehet nyújtani, a hatóságok azt javasolják, hogy ezeket ma 14 óráig küldjék el.