20 éve volt az „nagy bővítési hulláma”. Mit üzen ez a mának?
20 évvel ezelőtt, 2004. május 1-jén tíz új tagállam csatlakozott az Európai Unióhoz: a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia. Ez volt az EU történetének legnagyobb bővítése az országok számát tekintve.
De nemcsak ezért nem lehet eleget hangsúlyozni ennek a „nagy bővítési hullámnak” a jelentőségét. Sokféle nemzeti múlttal, kultúrával hagyománnyal gazdagodott a közös európai uniós térség, kérdés azonban, hogy mit tudott kezdeni az EU a tíz új tagállam által képviselt sokszínűséggel és különböző gondolkodásmóddal.
És hogyan hat ez az uniós integráció és bővítés következő szintjére, mert Charles Michel, az Európai Tanács elnöke arra figyelmeztetett, hogy egy új bővítés létfontosságú az EU jövője szempontjából, mert bővítés nélkül egy új vasfüggöny veszélyével nézne szembe az európai közösség.
A húsz évvel ezelőtti nagy bővítési hullám a mai témánk, Prőhle Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programokért felelős igazgatója, volt németországi és svájci nagykövet a vendégem.