Sikerrel zárult a 31. Tudományos Diákköri Konferencia
Sikeresen zárult a 31. Tudományos Diákköri Konferencia Marosvásárhelyen, amelyen 24 szekcióban 270 dolgozatot mutattak be a diákok.
A tudományos rendezvény három fő pillére épült, az egyik a diákok bemutatói, a második a külföldi meghívottak előadásai, míg a harmadik a műhelymunkák. Utóbbi tekintetében is 70 különböző programmal készültek a szervezők.
Az erdélyi TDK egyik különlegessége, hogy ezt teljes egészében diákok szervezik, nem pedig az egyetem adminisztratív személyzete, mutatott rá Czink Gergő, a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség elnöke és Miklós Noémi, az idei TDK társ-főszervezője, akik a jövő évi kiadás kapcsán is árulták már el információkat!
Míg az európai embereknek van egy közel megegyező kép a fejében azzal kapcsolatban, hogy miként is néz ki az egészségügy, addig Ázsiában beszélni kell a hosszú várakózásról, a nem megfelelő higiéniáról és azokra az állapotokról, amelyek egy közkórházban uralkodnak. Az érem másik oldalán viszont ott vannak olyan katonai kórházak, amelyek európai mércével nézve is kiemelkedőnek számítanak. Egy ilyenben végezték, Bangladesben, a sziámi ikrek szétválasztását magyar orvosok. A körülményekről, a felkészülésről és magáról a 28 órás műtétről beszélgettünk Dr. Csapody Marcell aneszteziológia és intenzív terápiás szakorvossal, aki része volt a beavatkozást végző csapatnak!
Az orvosok napjainkban egyre inkább törekszenek arra is, hogy információkat juttassanak el minél több emberhez. Ehhez pedig igénybe veszik a közösségi médiát is. Azt a felületet, amely hemzseg az álhírektől, a dezinformációtól, itt is próbálják egy szélesebb körhöz eljuttattatni a tudományos tényekkel alátámasztott információkat. Azon kérdések mentén, hogy ez mennyire sikerül, illetve hogyan is néz ki az orvosok feladata a marketing területén, beszélgettünk Dr. Bauer Orsolya sebész szakorvossal a TDK-n, a panelbeszélgetést megelőzően.
A stressz és annak a kezelése visszatérő téma az egyetemisták körében is. A vizsgaidőszak, a szesszió, alkalmával a hallgatók tapasztalják ennek a hatásait, valamint nem egyszer előkerül a hallogatás kérdése is. A stressz, annak negatív hatásairól és a megküzdésről is szó volt a 31. Tudományos Diákköri Konferencián egy panelbeszélgetés formájában. A részletekről Dr. Marton László, diabetológus rezidens orvossal beszélgettünk.
Marosvásárhelyi Rádió/Nagy-Bodó Szilárd