240 éve született Kőrösi Csoma Sándor
240 évvel ezelőtt született a székely-magyar nyelvész, könyvtáros, Kőrösi Csoma Sándor, a tibetológia megalapítója.
Születési időpontja Szilágyi Ferenc újabb kutatásai szerint 1787 vagy 1788. Szegény székely kisnemesi családba született hat testvéréből három érte meg a felnőttkort. Korának legmagasabb szintű tudományos képzésében részesült Németországban, az akkori világ egyik vezető intézményében, a Göttingeni Egyetemen, és vált nemzetközileg elismert tudóssá. Itt készült fel a nagy útra a keletkutatás tudományainak legmagasabb szintű elsajátításával, valamint számos nyelv megtanulásával. Kőrösi Csoma Sándor ugyanis elhatározta, hogy az általa a messzi Ázsiában sejtett magyar őshaza és a magyarral rokon népek, nyelvek felkutatásának szenteli életét.
1990-ben alakult meg Kovásznán a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület, melynek fő célja: Kőrösi Csoma Sándor emlékének tisztelete és az ehhez kötődő feladatok, mint az életművével kapcsolatos dokumentumok gyűjtése, tudományos szimpóziumok tartása, emlékünnepségek szervezése.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület elnöke, Ferencz Éva kis csapatával a “Csoma240 emlékév” jegyében szervezi a 2024-es év eseményeit. Idén 34. alkalommal szervezik meg a Csoma Napokat, április 8-13. között Kovásznán, és a közigazgatásilag hozzá tartozó Csomakőrösön: Kőrösi Csoma Sándor nyelvész, tibetológus szülőhelyén.
A Jó reggelt, Erdély!-ben Ferencz Évával beszélgettünk:
A Csoma Napok folyamatosan frissülő progamját itt találják.