Három évnyi tevékenység a gyepek védelméért
Lezárult a három évnyi tevékenység a gyepek jobb megismeréséért és védelméért.
A projekt a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület, illetve a Szatmárnémeti Erdélyi Kárpát Egyesület által kötött partnerség keretében, a két egyesület közös hozzájárulásával valósul meg. Ökológiai értelemben gyepnek nevezzük azokat a fajokban gazdag, természetes élőhelyeket, amelyeken évelő lágyszárúakat találunk.
Pap Judit, a Milvus Csoport munkatársa és a projekt koordintora elmondta, hogy népszerűsítési kampányokat is tartottak önkormányzatoknál, de iskolákba is elmentek, valamint a gazdákat is tájékoztatták a gyepek fontosságáról. A környezetvédelmi célkütűzések elérésében is segítenek a gyepek, hiszen közrejátszanak az üvegházhatású gázok megkötésében és tárolásában.
A romániai gyepek növényvilága különösen változatos, egyesek európai rekorderek. Vannak olyan területeink, ahol 200 növény fajnál is többet találtak 100 m2-en, de csupán csak 1 m2-en is 80 faj volt fellelhető. A hazai veszélyeztetett növényfajok megközelítőleg negyede, a rovarok közel harmada kötődik a gyepekhez. A lepkefajok nagy része kizárólag itt fordul elő.
Az Európai Unióba való belépéskor Románia vállalta a gyepterületeinek megtartását. Ennek ellenére az elmúlt, közel másfél évtizedben tovább veszítjük őket, elsősorban beszántás miatt. A túllegeltetés miatti degradáció következtében pedig rengeteg terület nem tudja ellátni ökológiai szerepét. Jelen pillnatban a gyepek 22,90% -át teszik ki az ország területének. 2007-2019 között 46000ha gyep tűnt el.
Márk Nagy Jánost, a Szatmárnémeti Erdély Kárrpát Egyesület tagját kérdeztük.
Marosvásárhelyi Rádió/Bódizs Edit