Ma van az újságírókkal szembeni bűntettek büntetlensége elleni küzdelem nemzetközi napja
Ma van az újságírókkal szembeni bűntettek büntetlensége elleni küzdelem nemzetközi napja.
Az ENSZ Közgyűlésének 2013. december 18-i döntése alapján arra emlékeznek ezen a napon, hogy Maliban 2013. november 2-án meggyilkoltak két francia újságírót. Az újságírói hivatás – a vöröskeresztes munkához hasonlóan – évtizedeken át védettséget jelentett, mára azonban a média munkatársai is gyakran válnak támadások célpontjává. Az UNESCO adatai szerint 1993 óta több mint 1600 újságírót öltek meg, csak 2020-2021-ben 117-et, és ebben az időszakban a meggyilkolt női újságírók aránya a kétszeresére nőtt.
Az emberi jogok megsértése és az újságírókkal szembeni visszaélések nem maradhatnak büntetlenül, a demokrácia nem működhet szabad és független média nélkül – foglalt állást az Európai Bizottság.
Josep Borrell európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő, valamint Vera Jourová átláthatóságért és értékekért felelős uniós biztos a november 2-án tartott nemzetközi nap alkalmából kiadott közös közleményben azt írták: a médiát világszerte érik támadások, az újságírókat egyre gyakrabban veszik célba a véleménynyilvánítás szabadságát korlátozó jogszabályok meghozatalával, valamint visszaélésszerű peres eljárások indításával, korlátozva ezzel a pluralizmust, a szerkesztői függetlenséget és sértve a véleménynyilvánítás szabadságát.
Forrás: MTI