Világbank: Románia az éghajlatváltozás áldozata
Románia az éghajlatváltozás áldozata, de a következő 30 évben csaknem háromszorosára növelheti a bruttó nemzeti össztermékét, ha intézkedéseket hoz az éghajlatváltozással szembeni jobb ellenállás és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében – állapítja meg a Világbank.
A Romániáról készített Éghajlat és fejlődés címet viselő szakértői országjelentés rámutat, hogy országunk nagyon érzékeny az éghajlati kockázatokra, különösen az árvizekre és az aszályokra. Ugyanakkor az ország gazdasága még mindig a szénre támaszkodik, két és félszer nagyobb mértékben, mint az uniós átlag.
Mivel Románia teljes energiafogyasztásának több mint 70 százaléka a fosszilis tüzelőanyagoktól függ, az energetikai átállás elengedhetetlen – mutatnak rá a szakértők. Ez nem könnyű, de a strukturális, társadalmi és gazdasági reformok, valamint az állami, magán- és európai alapokból származó hatékony befektetések ötvözésével az országban nőhet az életszínvonal, miközben teljesülnek az éghajlat- és energiapolitikai célkitűzések.
A Világbank jelentése azt is megállapítja, hogy Románia jó úton halad a 2030-ra kitűzött klímacél elérése felé, ami az 1990-es szinthez képest 55%-os kibocsátáscsökkentést jelent.
Ma a kibocsátás 53%-kal alacsonyabb, mint akkor. Romániában a kibocsátások kétharmada az energiaágazatból származik, amely magában foglalja az energiatermelést, a fűtést, a közlekedést és a feldolgozóipart. Ezt az ágazatot követi a mezőgazdaság (a kibocsátás 17%-a) és az ipar (12%).
Hangsúlyos megállapítás ugyanakkor az, hogy dekarbonizált energetikai ágazat megteremtéséhez 2050-ig szükséges beruházásokat 356 milliárd dollárra becsülik, ami ezen időszak GDP-jének körülbelül a 3 százaléka.
Forrás: economica.net