Egyre nagyobb a mentális nehézségekkel küzdők aránya
Az elmúlt tíz évben csaknem megduplázódott a mentális és viselkedészavarok előfordulási gyakorisága – hívta fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet a lelki egészség világnapja alkalmából, ma kiadott közleményében.
E szerint míg 2012-ben 100 ezer lakosra 1566 ilyen megbetegedés jutott, 2021-re 2890-re nőtt a számuk. Más betegségektől eltérően a mentális zavarok korai felismerését nehezíti a tünetek szubjektív megítélése és a megbélyegzéstől való félelem.
A mentális betegségben szenvedőknek támogatásra és szakellátásra van szükségük, mégis gyakran éri őket megbélyegzés, hátrányos megkülönböztetés, és sérülnek a jogaik – hívták fel a figyelmet. A közleményben hangsúlyozták: bár a jelen időszak válságai megkövetelnék a mentális egészség prioritásként kezelését, a szakág csak a töredékét kapja annak a figyelemnek és finanszírozásnak, amelyre jelentőségénél fogva szüksége lenne.
Mindegyik országnak meg kellene szabnia a prioritást élvező intézkedéseket, az ilyen irányú befektetések előnyei ugyanis egyértelműek: a szenvedés csökkenésével javul a polgárok egészsége, az emberi jogok erősebb védelmet élveznek, jobb gazdasági és társadalmi eredmények születnek – olvasható a Közegészségügyi Intézet közleményében.
A lelki egészség világnapjának szimbolikus színével, zölddel világítják meg ma este a Victoria-palotát.
Közleménye szerint ezzel a kezdeményezéssel a kormány csatlakozik a mentális egészségnevelés tudatosításában szerepet játszó intézményekhez, szakminisztériumokhoz, ügynökségekhez. Az Egészségügyi Világszervezet 2023-ban a ‘A mi elménk, a mi jogaink’ (Our minds, our rights) üzenetet választotta a lelki egészség világnapjának témájává. Ez felhívás az emberi jogok teljes körű tiszteletben tartására, az egyének tiszteletére és a társadalmi befogadásra.
Forrás: Agerpres