Biogazdaság központ nyílt Sepsiszentgyörgyön
Biogazdaság központ nyílt Sepsiszentgyörgyön: a fenntartható fejlődést kutatják és népszerűsítik.
Sepsiszentgyörgyön három napos eseménysorozat zajlik az Európai Fenntartható Fejlődés Hete programhoz kapcsolódva. Ennek keretében a sepsiszentgyörgyi Vállalkozói Inkubátorházban nyitották meg a biogazdaság központot, amelynek szakemberei összegyűjtik az európai országok jó példáit, az innovációkat és fenntartható technológiákat és ezek gyakorlatba ültetését népszerűsítik.
A sepsiszentgyörgyi Vállalkozói Inkubátorházban kiállítást és bemutatót mutatnak be a fenntartható módon előállított textilipari termékekből, kiegészítőkből, játékokból, bútorokból és házakból. A textilipar a második legnagyobb vízszennyező, hívta fel a figyelmet Borbély László államtanácsos.
A kormány Fenntartható Fejlődés Főosztályának vezetője szerint egy nadrág vagy egy póló előállításához 2000 liter vizet használnak. Emellett a textilipar kétszer több szén-dioxidot bocsát ki mint a hajózás és légi közlekedés összesen. Borbély László szerint stratégiákkal jól áll Románia, ezek alkalmazása hiányzik.
Vajda Lajos az Asimcov vállalkozói szövetség igazgatója szerint jó példákkal mi is tudunk szolgálni. A háromszéki mintafaluban, Gelencén kiépítettek egy olyan rendszert, amely fahulladékból előállított biomasszával fűti a község minden közintézményét. Vajda Lajos hozzátette: a sepsiszentgyörgyi biogazdaság központ az erdészet, a fafeldolgozás, a bútorgyártás terültén, az élelmiszer-hulladékok és a textiliparban használható anyagok, innovációk és technológiákkal foglalkozik.
Marosvásárhelyi Rádió/Kovács Zsolt