A crevediai eset ismét rámutat a hazai egészségügi rendszer elmaradottságára
A nyolc évvel ezelőtt történt Colectiv-tűzeset óta a crevediai a legsúlyosabb égési sérültekkel járó baleset az országban.
Nyolc év alatt azonban nem sok változás történt ez egészségügyi intézményekben az égési sérülést szenvedett páciensek ellátása terén. Bár a Colectiv-tragédia után számos ígéret hangzott el, a hatóságok nyolc év alatt nem tudtak egyetlen, a súlyos égési sérülteket ellátó központot sem építeni.
Az országban mindössze 24 kórházi ágy van a közepes égési sérültek kezelésére, a súlyos égési sérülést szenvedett betegek számára a túlélés egyetlen esélye a külföldi kórházakba történő szállításuk. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter az Agerpres hírügynökségnek azt nyilatkozta, a Colectiv-tragédia után „a közéletben nagyon hangoskodó” emberek blokkolták az égési központok építésére irányuló projekteket. A szakminiszter szerint „természetellenesen hosszú idő telt el”, mire ténylegesen megkezdődtek a központok építését előkészítő munkálatok.
A hazai egészségügyi rendszer gyökeres megváltoztatására tett ígéretet Alexandru Rafila.
Az egsészségügyi miniszter kétsebességes intézményi rendszerről beszélt. A Digi24 hírtelevízió műsorában azt mondta, vannak azok az orvosok, akik otthonról, szabadidejükben is bemennek a kórházba életet menteni és vannak orvosok, akik munkaidőben sem hajlandóak megvizsgálni a beutalt pácienseket. Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, megkapta a teljeskörű politikai támogatást ahhoz, hogy változtasson a rendszeren.
A crevediai robbanásokban megsérült személyek közül jelenleg kilencen gépi lélegeztetésre szorulnak, hármat közülük hazai kórházakban, hatot külföldön kezelnek – tájékoztatott az egészségügyi minisztérium.
A hazai egészségügyi intézményekben kezelt három páciens közül kettő a Bukaresti Sürgősségi Klinikai Kórházban, egy pedig a szintén fővárosi Bagdasar Arseni Sürgősségi Klinikai Kórházban fekszik. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint az enyhe és közepes súlyosságú sérülést szenvedett 29 beteg közül 16-ot a Bukaresti Sürgősségi Klinikai Kórházban, nyolcat a Bagdasar Arseni Sürgősségi Klinikai Kórházban, hármat a fővárosi égéssebészeti és plasztikai sebészeti kórházban, egyet a Bukaresti Egyetemi Sürgősségi Kórházban, egyet pedig a fővárosi Elias Egyetemi Sürgősségi Kórházban ápolnak. A tárca közleménye szerint további 12 páciens elhagyhatta a kórházat, és szintén 12-őt külföldön kezelnek. Utóbbiak közül egynek – egy Milánóban kezelt sérültnek – az állapota kritikus.
Forrás: Euronews/Digi24/Agerpres