Ma van a haditengerészet napja
Ma van a haditengerészet napja, a parádékkal, katonai tiszteletadással és politikusi felvonulásokkal tarkított ünnep azonban a tengeri erőket találja a leggyengébb felszereléssel rendelkező egységnek a román hadseregben – derül ki az Euronews elemzéséből.
Annak ellenére, hogy a Fekete-tenger térsége az ukrajnai háború kapcsán különösen fontossá vált, a román haditengerészet felszerelése továbbra is elavult. A hajók többsége több mint 30 éve szolgálatban van, és csak néhány vontatóhajót és egy folyami uszályt vásároltak az elmúlt években. De ez messze nem elég ahhoz a szerephez, amit ez a struktúra most be kell töltsön.
A román haditengerészet jelenleg három fregattból áll. A haditengerészet fő erőként négy nagy korvettet is magában foglal , ezeket különféle segédhajók, valamint gyors tengeri és folyami járőrhajók veszik körül. Nem rendelkezik azonban korszerű légvédelmi vagy hajók ellen bevethető rakétarendszerrel sem, a szovjet gyártmányú hajóin pedig csak elavult fegyverzet található. Az állományban van egy tengeralattjáró is, de az 1985-ös építésű Delfin 1995 óta alkalmatlan a merülésre.
Klaus Iohannis államfő szerint Románia biztonsága megerősödött, és folytatódnak azok az erőfeszítések, amelyek az országban állomásozó NATO-csapatok bővítésére irányulnak.
Az államfő a román tengerészet napján szervezett ünnepi beszédében kifejtette, hogy ez a háborús helyzet kihívások elé állítja Európát, de rámutatnak arra is, hogy Románia a régió stabilitásának jelentős pillére. Iohannis köszönetet mondott a külföldi katonák jelenlétéért Romániában.
Kiemelte, hogy Románia, a NATO tagjaként, jelenleg a legerősebb biztonsági garanciákat élvezi, hiszen egyszerre haszonélvezője és fontos támogatója a regionális és euroatlanti biztonság javításának. Beszédében azt is elmondta, hogy továbbra is támogatni fogja Ukrajnát a békéért és a szabadságért folytatott küzdelemben.
Marcel Ciolacu miniszterelnök ma, a haditengerészet napján elmondott ünnepi beszédében kijelentette: a védelmi célú költségvetést az idei évtől a bruttó hazai össztermék 2,5%-ára emelték.
Arról biztosította ugyanakkor az ország lakosságát, valamint Románia nemzetközi partnereiet, hogy ezt a szintet a következő években is tartani fogják, függetlenül a gazdasági kihívásoktól. Rámutatott: a jelenlegi geostratégiai helyzetben ez egy jelentős és szükséges kötelezettségvállalás.
A kormányfő beszédében kiemelte, hogy Románia egyre fontosabbá válik az Észak-atlanti Szövetség számára a geostratégiai pozíció szempontjából. A miniszterelnök azt is hozzátette, hogy a román haditengerészeti erők jelentős mértékben hozzájárultak és továbbra is hozzá fognak járulni Románia és partnereinek biztonságához az észak-atlanti térségben.
A Fekete-tenger térsége ‘a világ forró pontjává és egyben a NATO-partnereink számára is nagy stratégiai jelentőséggel bíró régióvá vált’ – jelentette ki ma a román tengerészet napján tartott konstancai ünnepségen a szenátus elnöke.
Nicolae Ciucă beszédében rámutatott arra, hogy jelenleg az orosz fenyegetések, az ukrán export moszkvai akadályozása, a polgári kikötők elleni orosz támadások veszélyeztetik a fekete-tengeri régió biztonságát. Kijelentette: bízik abban, hogy a román haditengerészeti erők ‘bátor és képzett tagjai’ fel tudnak nőni ‘a szabad világ’ elvárásaihoz.
Forrás: Euronews/Agerpres/Digi24