Elítélte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága
Elítélte kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) Romániát, amiért elutasítja az azonos nemű párok kapcsolatának polgári jogi elismerését.
A Buhuceanu és mások kontra Románia ügyben hozott határozatában a strasbourgi székhelyű nemzetközi igazságszolgáltatási intézmény hétfős bírói testülete öt szavazattal kettő ellenében megállapította, hogy a román állam megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkét. Ez a paragrafus a családi és a magánélethez való jog tiszteletben tartását írja elő.
Összesen huszonegy azonos nemű pár panaszolta be 2019-ben és 2020-ban a román államot az Emberi Jogok Európai Bíróságán, amiért a hatóságok elutasították az élettársi kapcsolatuk bejegyzését a polgári törvénykönyv tiltására hivatkozva. A panaszosok arra hivatkoztak, hogy így számos olyan jogtól megfosztották őket, amelyeket a romániai törvények a házaspárok számára biztosítanak.
Az EJEB megállapította, hogy Romániának kötelessége volt biztosítani az azonos neműek kapcsolatainak polgári jogi elismerését és megfelelő védelmét, még akkor is, ha a védelem formáját és típusát illetően bizonyos mérlegelési jogköre volt.
A kormánynak az azonos neműek házasságával kapcsolatos érvei közül egyik sem írhatja felül a panaszosoknak a kapcsolatuk elismeréséhez fűződő érdekét – olvasható a határozatban. Az EJEB azt is hangsúlyozta, hogy az azonos neműek kapcsolatának polgári jogi elismerése “nem ássa alá a házasság intézményét, mivel a heteroszexuális párok továbbra is köthetnek házasságot’.
A jogok megsértése miatt 2019-ben és 2020-ban huszonegy azonos nemű pár panaszolta be Romániát, akik megvannak fosztva számos jogtól, olyanoktól, mint például az öröklődési vagy éppen az aláírási jog, mondta Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke, akit Nagy-Bodó Szilárd kérdezett.
Forrás: Agerpres/Marosvásárhelyi Rádió