Elfogadták az oktatási törvények tervezetét
Elfogadta a szenátus plénuma a közoktatási és a felsőoktatási törvények tervezetét.
Ligia Deca oktatási miniszter történelmi pillanatnak nevezte az új oktatási törvény elfogadását. Azt mondta, az ebbe foglalt intézkedések hozzájárulnak majd az iskolaelhagyás visszaszorításához, a funkcionális analfabetizmus leküzdéséhez, a tanulóközpontú oktatáshoz, az iskolai szegregáció megelőzéséhez.
Hangsúlyozta, az új jogszabály hozzájárul a biztonsági feltételek megteremtéséhez az oktatási folyamat valamennyi résztvevője számára. A felsőoktatást szabályozó törvényről azt mondta, az abban szereplő reformok hozzájárulnak, hogy a fiatalok megvalósítsák álmaikat, megfelelő karriert válasszanak és ‘a demokratikus Románia aktív polgáraiként’ éljenek. Az új törvény csökkenteni hivatott az egyetemi lemorzsolódást, és második esélyt teremt a fiataloknak a továbbtanulásra. Ezen kívül jelentősen nemzetköziesíti a romániai felsőoktatást.
Az RMDSZ szerint az új tanügyi törvényben nem szűkülnek az anyanyelvi oktatás szabályozásai.
Nem csökkent a bölcsődei csoportok létszáma, vagyis legkevesebb 12 és legtöbb 15 gyermeket lehet beíratni a középcsoportba. Nagycsoport esetében legkevesebb 12 és legtöbb 20 fős gyermeklétszámmal működhet a csoport. A minisztériumnak külön országos programot kell indítania a román nyelv oktatására vonatkozóan a kisebbségek számára. A törvény előírja, hogy ott, ahol a diáklétszám 300 fő alatt van, kötelező lesz biztosítani a működéshez szükséges teljes forrást.
Ugyanakkor tételesen kimondja azt is, hogy a kisebbségi oktatás megszervezése nem lehetőség, hanem kötelezettség ott, ahol erre kérés van. Turos Lóránd Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője azt mondta, a szüvetség legfontosabb célkitűzése az új oktatási törvények elfogadásával a szülőföldön maradás és a munkaerőpiacon való versenyképesség támogatása volt.
Kovács Irén Erzsébet a szenátus tanügyi szakbizottságának elnöke elmondta, hogy az új törvény által növekedtek a kisebbségi oktatásban résztvevők jogai.
Változások történtek az érettségivel kapcsolatosan, a líceumok felvételit szervezhetnek, pluszforrásokat biztosítanak a szórványban és a vidéki iskolák számára, de a felsőoktatásban is újra bevezetik a duplaszakosítást.
Kovács Erzsébet Irén szenátort kérdezte Szász Edit.
Forrás: Agerpres/Marosvásárhelyi Rádió