Több mint 150 éves időkapszulát találtak Sepsiszentgyörgyön
Több mint 150 éves időkapszulát találtak a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban.
Sztakics Éva az éppen felújítás alatt lévő Székely Mikó Kollégium igazgatója arról számolt be, hogy Csikós Júlia könyvtárőr hívta fel a figyelmet, hogy a rangos sepsiszentgyörgyi tanintézmény alapítói vélhetően egy időkapszulát helyeztek el a tanintézmény alapjába.
A korabeli leírások szerint a Sepsiszentgyörgyi Református Tanoda 1855-től 1870-ig terjedő történetének vázlatát, a tanítók és tanulók kimutatását és az alapkőletétel alkalmából ajándékozott pénzdarabokat helyezték el több mint 150 évvel ezelőtt, 1870. június 27-én az időkapszulában. Értesítették a Kovászna megyei Műemlékvédelmi Hivatalt, amely engedélyt adott a Székely Nemzeti Múzeum szakembereinek az időkapszula feltárására, amire szerdán délután került sor.
A megrozsdásodott fémdobozban elhelyezett korabeli dokumentumokból és tárgyakból sajnálatos módon mára csak papírfoszlányok és a pénzérmék maradtak fenn. Ezeket a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum munkatársai restaurálják. Antal Árpád polgármester az időkapszula megtalálását és kibontását történelmi pillanatnak nevezte, amely lehetőséget ad, hogy 150 év után megtudjuk, mit akartak ránk hagyni a Székely Mikó Kollégium alapítói és ebből tanulva mi is időkapszulával üzenjünk az utókornak.
Hőgyes Mihály Hubát, a Székely Nemzeti Múzeum régészét kérdeztük a feltárás részleteivel kapcsolatban.
Marosvásárhelyi Rádió