Marosvásárhelyen Barabási Albert László világhírű hálózatkutató kiállítása
Szombaton, május 6-án nyílt meg Marosvásárhelyen Barabási Albert László világhírű hálózatkutató, fizikus munkái alapján a BarabásiLab kiállítás, amelynek a Maros Megyei Múzeum várbeli épülete ad otthont.
A tárlaton az elmúlt negyed évszázad hálózatkutatásainak vizualizációja látható, azok a pontok, amelyek ábrázolják azt, hogy az egyes történések milyen kapcsolatban vannak egymással. Nem minden adathalmaz nevezhető hálózatnak, például a telefonkönyv nem hálózat, de ha megvizsgáljuk azt, hogy ki mikor kit hívott fel akkor az már egy hálózat, ahogyan az én családom és Erdély között is egy szoros hálózat bontakozik ki, mondta Barabási Albert László.
A Rejtett mintázatok című kiállítás több tucat empirikus kutatásból kialakuló képet és tárgyat ölel fel, megtekinthetők gurgák, az egéragy ábrázolása vagy éppen a Nature címlapjára készült munka. Az egész tárlat a tudomány és a művészet összefonódása, amiből nem lehet egyetlen elemet kiemelni, mert azzal megbántanánk a többi nagyságát, mondta Részegh Botond, kurátor.
Barabási Albert László azért is híres, mert egy teljesen új tudományágat alkotott, a hálózatkutatást. Egy megyei múzeum életében pedig nem gyakran adatik meg az a lehetőség, hogy egy ilyen világhírű személy munkáit állítsa ki, sőt itt legyen maga a kutató is, ez egy nagy elégtétel és arra számítunk, hogy az átlagosnál nagyobb érdeklődés fogja övezni a tárlatot, mondta Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója.
Marosvásárhelyi Rádió/Nagy-Bodó Szilárd