Ma szavaznak a speciális nyugdíjak racionalizálásáról
A szenátus plénuma ma szavaz a speciális nyugdíjak racionalizálásáról szóló tervezetről, miután a felsőház jogi, védelmi és munkaügyi bizottsága kedvezően véleményezte azokat.
A Nemzeti Liberális Párt és a Szociáldemokrata Párt szenátorai által javasolt és a bizottságok által elfogadott módosítások között szerepel annak a szövegrésznek a törlése, amely rendelkezett arról, hogy a Legfelsőbb Bíróság bírái egyetlen mandátum után is szolgálati nyugdíjat kapjanak. Eltörölték azt az elírást, amely adómentessé tette volna a speciális nyugdíjakat, 15%-os adó alkalmazásáról döntöttek a szakbizottságok.
A katonai szolgálati nyugdíjak esetében kivettek öt típusú pótlékot, amelyet eddig beleszámítottak a nyugdíjak kiszámolásánál. Valamint törölték azt a kitételt is, amely a szolgálati nyugdíjak átlagos éves inflációs rátához igazításának lehetőségéről rendelkezik. Kritikát csak a Mentsétek meg Romániát Szövetség honatyái fogalmaztak meg, akik szerint különnyugdíjak racionálása csak egyfajta „kozmetikázás” és nem a valós probléma megoldására irányuló törekvés. A szenátus plénuma ma első házként szavaz a terveztről.
Románia az országos helyreállítási terv keretében vállalta, hogy március 31-ig megreformálja a speciális nyugdíjak rendszerét.
Az ezeket szabályozni hivatott jogszabály tervezetét Marius Budăi munkaügyi miniszter nyújtotta be a parlamentnek 2022 decemberében. Ha a jelzett határidőig a parlament mindkét háza nem hagyja jóvá a vonatkozó intézkedéseket, veszélybe kerül az uniós helyreállítási terv keretében jóváhagyott pénzösszegek folyósítása.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt elnöke korábban azt mondta, ha Románia „betű szerint” követi a helyreállítási terv különnyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait, a védelmi, a belügyminisztérium és az igazságszolgáltatási rendszer is „elnéptelenedik”. Nyomatékosította, hogy a katonai nyugdíjak nem minősülnek különnyugdíjnak, ezeket szinte valamennyi uniós tagállamban külön törvény szabályozza.
Klaus Iohannis elnök tegnap röviden nyilatkozott a nyugdíjreform kapcsán.
Azt mondta, hogy a nyugdíjrendszert úgy kell megváltoztatni, hogy fenntartható és igazságos legyen. Az államfő azonban nem kívánta kommentálni a szenátusban jelenleg tárgyalt tervezetet. Kijelentette: amikor a parlament által megszavazott végső formáját látja a törvénynek, meg fogja mondani, hogy elegendő-e a speciális nyugdíjak reformja.
Forrás: RRA