Elakadt a kormány különnyugdíj-reformja
Elakadt a különnyugdíj-reform, miután az Európai Bizottság nem fogadta el a román kormány javaslatát.
Marcel Bolos, az európai alapokért felelős miniszter azt mondta, az európai végrehajtó testület csak olyan módosítást fogad el, amely szerepel az országos Helyreállítási Tervben. Rámutatott: ha elfogadásra kerül a különleges nyugdíjakról szóló törvény, akkor a hazai hatóságoknak érvelniük kell majd az Európai Bizottság előtt, hogy miért van eltérő százalékos arány az általános és a különleges nyugdíjrendszerben.
A uniós testület két legfőbb kifogása, hogy az aktuális tervezet gyakorlatba ültetése a költségek minimális mértékű csökkenésével járna, illetve, hogy egyáltalán nem vinne közelebb a pénzügyi fenntarthatósághoz és a méltányosság elvéhez.
A katonai nyugdíjak esetében az Európai Bizottság azt javasolja, hogy azok a teljes szolgálati idő jövedelmének 45 százalékával legyenek egyenértékűek, s ne az utolsó öt év bérátlagának 65 százalékával. A bírák és ügyészek esetében az EB indokoltnak látja, hogy növeljék a kötelező szolgálati évek számát és csökkentsék a speciális nyugdíjaknak a haszonélvezők korábbi fizetéséhez való arányát.
Ha Románia „betű szerint” követi a helyreállítási terv különnyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait, a védelmi, a belügyminisztérium és az igazságszolgáltatási rendszer is „elnéptelenedik” – vélekedett a Szociáldemokrata Párt elnöke.
Marcel Ciolacu az Europa FM rádiónak nyilatkozva elmondta, egyeztetett a miniszterelnökkel és az illetékes tárcavezetőkkel a nem járulékalapú, úgynevezett különnyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről. Nagyon nagy az eltérés az európai gyakorlat és a különnyugdíjak kapcsán Románia által a helyreállítási tervbe foglalt vállalások között, ezért kiegyensúlyozott tárgyalásokra van szükség az Európai Bizottsággal – magyarázta.
A pártelnök ugyanakkor ismét nyomatékosította, hogy a katonai nyugdíjak nem minősülnek különnyugdíjnak, ezeket szinte valamennyi uniós tagállamban külön törvény szabályozza. Ciolacu felrótta a helyreállítási terv kidolgozásakor tisztségben volt kormánynak, hogy nem bocsátotta közvitára a dokumentumot. Úgy véli, a helyreállítási terv jelenlegi formájában történő alkalmazása káoszt okozna Romániában.
Forrás: RRA/Agerpres