A genetikának és a mintának is óriási szerepe van a függőségek kialakulásában
A függőségek és a mérgező anyagok lényegében végig kísérik az életünket. A döntés viszont a mi kezünkben van, nekünk kell eldönteni, hogy engedünk-e ezeknek az anyagoknak vagy megtanulunk nemet mondani.
Senkit nem kényszerítettek arra, hogy dohányozzon, netán kábítószert fogyasszon, ahogyan arra sem, hogy kilépjen a keretből. A keret pedig mindenkinek mást jelent, ugyanakkor példával jár elől. Hiszen, ha apa mehet 50 km/h-val a 30-as táblánál vagy megihat esténként 3 sört, akkor az a gyermek számára egyfajta minta lesz. Ezért is jönnek ki azok az arányok, hogy egy olyan családban, ahol mindkét szülő alkoholfüggő a gyermekük 70%-ban, míg, ha csak az egyikük függő, akkor 50%-ban lesz alkoholista.
Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy nemcsak annak a személynek vannak alkoholproblémái, aki minden nap részeg. Ott kezdődik a baj, ott kell nulla legyen a keret, ahol nem tudunk megálljt parancsolni magunknak, nem tudunk nemet mondani, nyomatékosította Dr. Zacher Gábor, toxikológus, sürgősségi orvos, akivel Nagy-Bodó Szilárd beszélgetett.