Börtönnel sújtanák a kilométeróra-tekerőket
Az autókereskedők közül sokan élnek a kilométeróra-tekeréssel, annak reményében, hogy könnyebben, gyorsabban és nagyobb haszon mellett tudják eladni az autóikat. Azonban ez egyrészt törvénytelen, másrészt hatalmas károkat okozhat, hiszen így elmaradnak kötelező szervizek, amelyek akár a motor teljes tönkremenéséhez is vezethetnek.
Felmérések igazolják, hogy Romániában leginkább a luxusautók érintettek, a dobogón a Mercedes S osztály, a hetes BMW és az A8-as Audi áll, de ez sem életbiztosítás, mert mindenki azzal csalhat, ami a rendelkezésére áll. Felmerül a kérdés, hogy mit lehet tenni, hogyan lehet elkerülni azt, hogy áldozatok legyünk?
Az internetes lekérdezőoldalak nem érnek semmit, a legjobb megoldás az, ha egy autószerelőt, állapotfelmérőt is elviszünk mielőtt kifizetnénk a gépjárművet, vélekedett Kroneraff István, közismert nevén a Becsületesnepper.
Egy személygépkocsit sok esetben képes eladni a kilométeróra állása, hiszen a legtöbb vásárló ezt nézi meg elsőként, ebből kezd el számolni azzal kapcsolatban, hogy meddig fogja tudni használni az adott gépjárművet. Éppen ezért a kereskedők körében divattá vált az óratekerés.
Vannak próbálkozások a jelenség megfékezésére, mint például a Registrul Auto Român, RAR, által működtetett adatbázis, ahova be van vezetve, hogy a beiratás pillanatában hány kilométerben volt az autó, illetve az időszakos ellenőrzések idején mennyire nőtt ez a szám. Persze a behozatal előtt a csalóknak bőven lehet ideje megtekerni az órát, ami bűncselekménynek számít.
Egy büntetőjogi törvényről tavaly márciusban tárgyalt a szenátus, most pedig az alsó házban pattog a labda, de ha át is megy, még akkor is meg kell várni az államelnöki kihirdetést. A tervezet 1 hónaptól 1 évig terjedő szabadságvesztéssel súlytaná a csalókat a pénzbírság mellett, fogalmazott Vadadi Tekla Anna, harmadéves joghallgató.
Riporter: Nagy-Bodó Szilárd