Eddig 160 utórengés követte a tegnapi földrengést
Eddig 160 utórengés követte a Gorj megyében tegnap bekövetkezett 5.7-es erősségű földrengést – közölték ma az Országos Földfizikai Intézet képviselői.
Az epicentrum területén lévő településeken az intenzitás meghaladta a 7-es erősséget is. Mircea Radulian, az Országos Földfizikai Intézet tudományos igazgatója közölte, a rengést kiterjedt területen, Románia mellett Szerbiában, Bulgáriában és Magyarországon is érezték.
Hozzátette, Gorj megye területén három szeizmikus állomást állítanak fel, amelyek a jelenség további feldolgozásához szükséges adatokkal egészítik ki a jelenlegi szeizmikus hálózatot, hogy megtudják, milyen törésmozgások vannak a térségben. Mint mondta, emellett öt GPS-állomást is felszerelnek, amelyekkel nyomon követik a földmozgást, és amelyek képesek lesznek olyan információkat szolgáltatni, amelyeket a mikrozónás térképek elkészítéséhez használnak majd.
A tegnapi földrengés után öt megye – Gorj, Dolj, Hunyad, Mehedinţi és Vâlcea – 22 településén jelentettek károkat; voltak, akik orvosi segítséget kértek a 112-es segélyhívószámon, mások az épületeken keletkezett repedésekről, levált épületelemekről számoltak be.
A katasztrófavédelmi főosztály mai tájékoztatása szerint az orvosi segítséget kérők közül a legtöbben, kilencen, pánikrohamot kaptak, négy Gorj megyei személyt leváló épületelemek sebesítettek meg, őket kórházba szállították, egy személy pedig beszorult a felvonóba Zsilvásárhely egyik tömbházában, és a mentőegységek szabadították ki.
A Zsil völgyén sziklák zuhantak az útra, az útkarbantartók közbelépésére volt szükség az eltávolításukhoz. A városban 48 lakóház és középület rongálódott meg: repedések keletkeztek a falakon, épületelemek váltak le róluk, vagy közel állnak a leváláshoz. A megye további tíz településéről jelentettek anyagi károkat a földrengés nyomán.
Hunyad megye hét településén szintén az épületek falán, kéményeken, háztetőkön, erkélyeken keletkeztek repedések a földrengés nyomán. A katasztrófavédelmi főosztály hangsúlyozta közleményében, hogy eddig nem azonosítottak életveszélyes helyzetet azokon a területeken, ahol a földrengést érezték. Ugyanakkor nyomatékosították, hogy a RO-ALERT rendszer nem fog értesítést küldeni a lakosságnak a földrengések bekövetkezte előtt, csak azok után, súlyos következmények esetén küldenek üzenetet a hatósági intézkedésekről, például a segélyosztó pontokról.
Forrás: Digi24/Agerpres