A tegnapi volt az elmúlt 5 év legerősebb földrengése
Az ország több régiójában is érezhette a lakosság azt az 5,7-es magnitúdójú tegnap délutáni földrengést, amely Gorj megyében pattant ki, alig 6 kilométeres mélységben.
Tegnap estig 13 utórengés követte a földmozgást, ezek erőssége 2,4 és 4,1 közötti volt. A Digi24 hírtelevízió jelentése szerint a rengés epicentrumához mintegy 20 kilométerre fekvő Zsilvásárhely városházáról evakuálták az embereket a földrengés miatt. A Mehedinți megyei Baia de Aramă településről is különböző anyagi károkat jelentettek. A Gorj megyei katasztrófavédelemhez mintegy 20 hívás érkezett a 112-es segélyhívószámra, amelyekben az állampolgárok falrepedéseket, leeső tetőcserepeket jeleztek. Személyi sérülés sehol nem történt.
A tegnapi volt az elmúlt 5 év legerősebb földrengése – 2018-ban egy 5,8-as magnitúdójú fölmozgás rázta meg Buzău megyét.
Tavaly november 3-án volt a legerősebb földrengés, Vrancea szeizmikus övezetében, ahol egyébként napi szintűek a földmozgások. Ez a rengés 5,2-es erősségű volt. 2021-ben egy 4,7-es magnitúdójú földrengés volt a legerősebb az országban. Az rendszerváltás óta a legerősebb romániai földrengés 1990. május 30-án pattant ki, a Richter-skála szerinti 6,9-es erősségű volt. Azóta tíz további 5,5-ös vagy annál erősebb földrengés történt. Az elmúlt 20 év legerősebb földrengése 2004-ben történt – október 27-én Vrancea szeizmikus térségében és 6-os erősségű volt.
Meglepőnek nevezte az országos földfizikai intézet vezérigazgatója a szeizmikus aktivitást abban a térségben, ahol a hétfői és tenapi földrengések következtek be, ugyanis mostanig csak enyhe földmozgásokat észleltek a környéken.
A belügyminisztérium tegnapi sajtótájékoztatóján Constantin Ionescu kifejtette, az érintett térségben eddig csak 3-asnál kisebb erősségű szeizmikus mozgásokat észleltek. Arról is beszámolt, hogy mindkét földrengés során két kőzetlemez egymáshoz viszonyított függőleges mozgása történt.
Forrás: RRA/Hotnews/Agerpres