Egyre több felnőtt tartalommal találkoznak a gyerekek
Az elmúlt két évben a gyerekek az online térben növekvő számban találkoztak felnőtt tartalommal, magukat gyereknek kiadó felnőttel, zsaroló vagy adathalász üzenetekkel – állapította meg egy friss, a biztonságos internet napjára készült felmérés.
A Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli megbízásából készült kutatás azt vizsgálta, a szülők mennyire vannak tisztában gyermekük online jelenlétével. Az MTI-hez eljuttatott kutatási eredmények szerint már a 7-12 évesek is aktívan használják a közösségi médiát, pedig egyes platformok szabályzata nem engedi a regisztrációt 13 éves kor alatt. Bár a szülők legfeljebb fele beszélget gyermekével az online térben zajló dolgokról, érdekes módon 85 százalékuk úgy véli, tisztában van azzal, miket oszt meg gyermeke a közösségi médiában – írta közleményében a Yettel.
A felmérés alapján a legnépszerűbb platformnak továbbra is a Facebook és a Messenger számít, az Instagram népszerűsége viszont – bár a kamaszok továbbra is előszeretettel használják – 43 helyett már csak 35 százalékos. Az Instagram második helyét átvette a TikTok, amelyet a korábbi 39 százalék helyett már a gyerekek fele használ.
A kutatás alapján a szülő-gyerek beszélgetések jórészt az iskolában történtekre, a tanulásra, a helyes viselkedésre és a gyermeket a suliban vagy az után ért sérelmekre korlátozódnak. Az idegenekkel való online chatelés, a közösségi oldalak használata, az internetes zaklatás, a helyes viselkedés a neten továbbra sem tartozik a leggyakoribb beszédtémák közé, csupán 46 százalékban esik szó ezekről. A Yettel felmérése januárban készült 294 válaszadó szülő bevonásával.
Forrás: MTI