Törökországi földrengés: már 4600 halottról tudni
A legfrissebb információk szerint már legalább 4600 ember vesztette életét a tegnap hajnali, majd kora délutáni erős törökországi és szíriai földrengésekben.
A két ország közös határa térségében, Törökország déli részén 12 órán belül kipattant 7,8-as és 7,6-os két nagyobb földrengés, és a több mint száz kisebb utórengés nyomán csak Törökországban 5600 összedőlt épületről számoltak be, a sebsültek száma meghaladja a több ezret és folyamatosan emelkedik. Szíriában 1300 halálos áldozatról és 200 házomlásról tudni.
Hétnapos gyászt rendelt el az elnök.
Recep Tayyip Erdogan török elnök hétnapos nemzeti gyászt rendelt el, és a hétfői napot az ország legkatasztrofálisabb napjának nevezte az 1939-es földrengés óta, amelynek 32 ezer halálos áldozata és több mint 100 ezer sérültje volt. A mostanihoz hasonló erősségű földrengés legutóbb 1999-ben történt a Törökország nyugati partvonalán fekvő Izmitben, amelynek 17 ezer halálos áldozata volt.
A nemzetközi közösség a pusztító földrengés után azonnal jelezte segítségét Törökországnak.
Románia az európai polgári védelmi mechanizmus keretében ajánlotta fel a segítségét a török hatóságoknak, és Hollandia után a második ország volt, amelynek a támogatását elfogadták. Adanába már megérkezett az a hatvan személyből és négy kutyából álló román kereső- és mentőegység, amely a földrengés sújtotta övezetben fog dolgozni.
Törökországba egyébként folyamatosan érkezik a nemzetközi segítség, külön légifolyosót biztosítottak erre a célra. Már legalább 45 ország reagált a hétfői földrengés utáni sürgős török segélykérésre. Mindenfelől érkeznek a segélycsapatok a katasztrófa sújtotta török-szír határvidékre.
Az Európai Unió számos tagországa felajánlotta a segítségét, kutató- és mentőcsapatokat, valamint a törmelék eltakarításához szükséges felszereléseket küldve. A Szíriában állomásozó orosz katonák már a helyszínen segítenek a mentésben. Moszkva Törökországba is mentőalakulatokat és felszereléseket küld. Az Egyesült Államok közölte, hogy elkötelezett mind a török, mind a szíriai emberek megsegítése mellett, de a damaszkuszi kormánnyal közvetlenül nem tárgyal.
Görögország – félretéve a Törökországgal zajló viszályait – 21 fős mentőcsapatot, orvosokat, szakértőket, mentőkutyákat és egy speciális járművet küldött. Izrael szintén segít a bajba jutottaknak. Törökországba katonai mentőcsapatokat is küld, de mivel Szíriával ellenséges a viszonya, így oda csak humanitárius segélyt juttat el.
Felszállt tegnap este Törökországban egy román katonai repülőgépre nyolc román állampolgár azok közül, akik a hatóságok segítségét kérték a földrengés sújtotta térségből való hazajutáshoz.
Az öt egyetemista és három kísérő tanáruk mellett két lengyel állampolgár is felszállt a katonai gépre, amely korábban a romániai katasztrófavédelem által Törökországba küldött kereső- és mentőegységet szállította a földrengés sújtotta térségbe. A külügyminisztérium tegnap este azt is közölte, hogy még egy kilenctagú, szintén egyetemistákból álló csoport tartózkodik Törökországban, olyan térségben, ahol az eddigi információk szerint nem okozott jelentős anyagi károkat a földrengés.
Az ankarai román nagykövetség állandó kapcsolatban áll a török hatóságokkal, illetve azokkal a román állampolgárokkal, akik felvették a kapcsolatot a diplomáciai képviselettel, és készen áll konzuli segítséget nyújtani – jegyezte meg a külügy. A külügyminisztérium ugyanakkor azt javasolja a földrengés sújtotta térségekben tartózkodóknak, hogy hivatalos forrásokból tájékozódjanak a helyzet alakulásáról, és tartsák be a török hatóságok utasításait.
Forrás: MTI/Rador/Euronews/Agerpres