Háromszéken arányaiban csökkent a magyar
Háromszéken arányaiban csökkent a magyar, nőtt a román és roma közösség.
Kovászna megye lakossága tíz év alatt több mint 10.000 fővel csökkent, vagyis Kovászna város lakosságánál több személlyel apadt a kisebbik székelyföldi megye, derült ki a tavalyi népszámlálás részleges adataiból.
Illés Andrea a megyei Statisztikai Hivatal igazgatója szerint Kovászna megye lakossága 200.042 fő, ami 10 135 személlyel kevesebb az előző népszámláláshoz képest. Háromszék megőrizte etnikai összetételét, szám szerint is jelentős többségben van a magyar lakosság, ám az elmúlt tíz évben arányaiban csökkent a magyar közösség míg nőtt a román és a roma közösség aránya. Illés Andrea szerint Kovászna megye állandó népességét alkotó 200.042 személyből 14.214-en nem nyilatkoztak arról, hogy milyen etnikumúak, anyanyelvűek és milyen vallásúak.
A népszámlálás részleges adatai szerint Háromszéken 133.400 személy, az erről nyilatkozók 71,8 százaléka vallotta magát magyarnak, ez az arány tíz éve 73,7 százalék volt. Kovászna megyében 42.800 személy-, az erről nyilatkozók 23 százaléka vallotta magát románnak, arányuk tíz éve 22,1 százalék volt. A háromszéki roma lakosság 9.500 főt számlál és a teljes megye lakosságának 5,1 százalékát teszi ki, arányuk tíz éve 4,1 százalékos volt.
Kovászna megyében többen magyar és román anyanyelvűek, mint ahányan ezen etnikumok tagjai.
Háromszéken a tavalyi népszámláláson 185.900, anyanyelvéről nyilatkozó személyből 136 ezren mondták azt, hogy magyar anyanyelvűek, ez 73,2 százalékot jelent, miközben ennél valamivel kevesebben, 71,8 százaléknyian tartják magukat magyar nemzetiségűnek. A népszámlálás részleges adatai szerint Kovászna megyében 49.210 személy román anyanyelvűnek vallotta magát.
A román anyanyelvűek aránya Háromszéken 26,5 százalék, ezzel szemben 22,1 százaléknyian vallották magukat román nemzetiségűnek. Ez az adat azt mutatja, hogy Háromszéken többek anyanyelve a magyar vagy román, mint ahányan ezekhez az etnikumokhoz tartozónak tartják magukat. A különbséget vélhetően a roma közösség tagjai adják, hiszen a 9500 magát cigány nemzetiségűnek vallóból csupán 371-en nyilatkozták azt, hogy romani az anyanyelvük, többségük ugyanis magyarul vagy románul beszél. Fontos viszont, hogy mintegy 14 ezer háromszéki nem nyilatkozott anyanyelvéről, de a megye nemzetiségi összetétele alapján többségük vélhetően magyarul beszél.