Megérkezett Bukarestbe Jens Stoltenberg
Ukrajna további támogatásának módozatát fogják keresni a NATO külügyminiszterei- nyilatkozta Jens Stoltenberg a Klaus Iohannis román államfővel közösen tartott hétfői sajtótájékoztatóján.
Mint fogalmazott, mindent meg fognak tenni a szövetségesek védelmében. Hangsúlyozta, igyekeznek megoldást találni az orosz nyomással szemben Bosznia-Hercegovinában, Moldovában és Grúziában is. A NATO főtitkára méltányolta, hogy Románia fogadta az Ukrajnából érkező menekülteket, és a globális élelmiszerválság megelőzése érdekében megkönnyítette az ukrán gabona exportját.
A főtitkár ugyanakkor üdvözölte Romániának azt a döntését, hogy bruttó hazai terméke 2,5 tized százalékát védelmi kiadásokra fordítja. Beszélt arról is, hogy a NATO megerősíti jelenlétét a Balti-tengertől a Fekete-tengerig, és emlékeztetett, hogy új NATO-harccsoportok alakultak. Stoltenberg azt is elmondta, hogy a Patriot rakéták erősítik a védelmet a térségben.
Meggyőződését fejezte ki Bukarestben a NATO főtitkára, hogy valamennyi tagállam ratifikálni fogja Svédország és Finnország csatlakozását az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez.
Jens Stoltenberg történelmi jelentőségűnek nevezte azt a madridi csúcson született döntést, hogy a két skandináv országot hívják meg a NATO-ba. Emlékeztetett arra, hogy eddig 28 tagállam parlamentje ratifikálta a csatlakozásukat, beleértve a bukaresti parlamentet.
Hangsúlyozta, hogy Svédország és Finnország jól felszerelt és kiképzett fegyveres erőkkel rendelkezik, amelyek képesek megerősíteni a NATO keleti szárnyát. Hozzátette, hogy csatlakozásuk a transzatlanti kapcsolatok szempontjából is fontos.
Vlagyimir Putyin orosz elnök megpróbálja fegyverként használni a telet az Ukrajna ellen indított háborúban – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
Hozzátette, számításai szerint a NATO-külügyminiszterek bukaresti értekezletén egyetértés lesz abban, hogy fokozni kell Ukrajna légvédelmi rendszerekkel való támogatását. Jens Stoltenberg kifejtette, az elmúlt hetekben Oroszország szörnyű támadásokat intézett Ukrajna kritikus infrastruktúrája ellen, megpróbálja tönkretenni az ország villamosenergia- és gázhálózatát.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének főtitkára emlékeztetett arra, hogy a szövetséges országok légvédelmi rendszerekkel egészítették ki az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást. Ezek az eszközök segítenek elhárítani a különböző típusú drónok, a ballisztikus rakéták vagy a cirkálórakéták jelentette fenyegetéseket. Hangsúlyozta, arra számít, hogy a bukaresti külügyminiszteri értekezlet egyik üzenete ennek a típusú segítségnyújtásnak a fokozása lesz.
Forrás: Agerpres/RRA