Emléktáblát állítottak Bethlen Istvánnak Gernyeszegen
Emléktáblát állított szombaton a gernyeszegi Teleki-kastélyban gróf Bethlen Istvánnak a Castellum Alapítvány.
Az ötlet az alapítvány ifjúságának a részéről származott. Sokkal jobban lehet emlékezni a történelmi személyekre azokon a helyszíneken, amelyekhez közük volt, vélekedett Haller Béla, a Castellum Alapítvány elnöke, aki hozzátette azt is, hogy várják a további ötleteket az emléktáblák és azok helyszínei kapcsán.
Bethlen István tehetséges volt abban, hogy felmérje, hogy mit lehet elérni a trianon utáni Magyarországon. Többek között neki köszönhető, hogy Sopront és környékét visszacsatolták. Kiváló diplomáciai képeségekkel rendelkező politikus volt, aki nem ment fejjel a falnak. Bár voltak olyan nézetei, mint például a földreform, amely egy demokráciában nem elfogadott.
Romsics Ignác történész könyvet is írt Bethlen István életútjáról, az emléktábla avatást követpen pedig egy előadást is tartott a résztvevőknek a Teleki-kastélyban. Előadása után sikerült mikrofonvégre kapni.
Bethlen Istvánnak már korábban is volt emléktáblája a születési helyén, a gernyeszegi Teleki-kastélyban, azonban az a tábla elveszett, eltűnt a történelem süllyesztőjében. Ezért is kiemelkedő, hogy bár más formában, de visszakerült a helyére annak a személynek az emléktáblája, aki egy igazi erdélyi ember volt, fogalmazott Teleki Kálmán, a kastély tulajdonosa.
Riporter: Nagy-Bodó Szilárd