A tanulók igényei szerint állítanák össze a tantervet
Ligia Deca oktatási miniszter ma bejelentette, hogy fontolóra veszi, hogy az iskola döntésétől függő tantervet olyan tantervvé alakítja át, amelyet a tanulók választanak ki az iskola kínálatából.
A tárcavezető kifejtette, az oktatási reformnak abból az alapvető célkitűzésből kellene kiindulnia, hogy a tanulók és diákok örömmel menjenek iskolába. A tanulók érdekvédelmi szervezeteinek képviselőivel folytatott megbeszéléseken egyértelművé vált, hogy a fiatalok több rugalmasságot igényelnek, valamint azt, hogy nagyobb beleszólásuk legyen a tanulási folyamatba.
A tanterv, amelyet a tervek szerint az iskola kínálata alapján a tanulók igényei szerint állítanának össze, egyaránt tartalmazna országos szintű opcionális tantárgyakat és olyan választható tantárgyakat is, amelyek az illető iskola kínálatában szerepelnek – mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján az új oktatási miniszter. Arról is beszámolt, hogy a tanügyi törvénytervezethez több mint 9000 módosító javaslat érkezett, a minisztérium jelenleg ezeket tanulmányozza.
Konzultálni fog az új közoktatási törvénytervezetről a neveléstudományi egyetemi karokkal, és kikéri véleményüket az érettségivel és az országos képességfelmérő vizsgával kapcsolatban, hogy az új rendelkezések megfeleljenek a romániai realitásoknak és a kitűzött céloknak – mondta Ligia Deca oktatási miniszter.
A tárcavezető azt is elmondta, hogy amint a parlament elfogadja a törvényt, kidolgozzák az új tanterveket. Rámutatott: ha az oktatási törvénytervezetet az év végéig elfogadja a parlament, akkor a 2023-2024-es tanévben ötödik osztályba lépő diákok az új rendszer szerint fognak már vizsgázni a nyolcadik végi képességfelmérőn. Ők lesznek az első generáció – jelentette ki Ligia Deca. Ami pedig az érettségit illeti, a 2023-ban kilencedik osztályba lépő diákok fognak elsőként az új törvény előírásai szerint vizsgázni – tájékoztatott a miniszter.
Forrás: Agerpres