Miért lett oktatási periféria a vidék?
A nyolcadikosok képességvizsgáján a vidéki diákok egyharmada ért el 5-ös alatti osztályzatot. Háromszor nagyobb ez az arány, mint városon. A vidéki diákok 29,95 százaléka nem írta meg az ötöst, míg városon 10 százalékuk. A vizsgára beiratkozott 155 ezer diák 40 százaléka, azaz valamivel több mint 60 ezer vidéki. Három gyerekből egy nem írta meg az ötöst. És bár az ötös fölötti osztályzatok aránya az elmúlt 10 évben nem volt ilyen magas, az oktatási minisztérium adataiból világosan látszik, hogy a vidéki diákok eredményei ugyanolyan aggasztóak, mint a korábbi években.
Egyébként a vidéki diákok 70 százaléka 7-es alatti átlaggal teljesített a kisérettségit, a 9-10-es közötti átlaggal csak 4,5 százalék büszkélkedhet. Városon hétszer többen. Matematikából 36 százalékuk nem írta meg az ötöst. Maga Sorin Cîmpenau tanügyminiszter azt nyilatkozta a közszolgálati televízióban, hogy ez olyan, mintha két külön országról beszélnénk. …. És ez a helyzet évente megismétlődik, és a vidéki diákok igényeihez igazodó megoldásokat igényel. Pontosabban igényelne, mert a rendszert a tehetetlenség viszi előre. Ezen a fronton is a tehetetlenség viszi előre.
Az ötös osztályzatot jelentő pszichilógiai határ, léc megugrásáról beszélünk. Kívülállóként úgy tűnik, hogy az okokat az első iskolaévtől kell keresni, amikor sok gyerek tanulási nehézségekkel küzd, de érzelmileg is, integrált – szociális, pszichológiai és oktatási – beavatkozást igényel. Tudjuk a probléma okát? Mert az elmélet az, hogy közoktatás alulról építkező tevékenység, a jó óvodai nevelés alapozza meg az általános iskolai nevelő, és a középiskolai, illetve egyetemi tanári/oktatói munkát.
Alulról építkező intézkedések hiányában a gyenge tanulási eredménnyel rendelkező gyerekek egyik évről a másikra „kegyelemből” mennek át az iskola év végén, anélkül, hogy a tanulásban előrehaladnának. Kimondhatjuk, hogy ez is a rendszer hibája?
Beszélhetünk a vidéki iskolák leszakadásáról? Arról, hogy a városhoz közeli falvakban csak az marad, akinek a szülei nem tudják bevinni városba, mert trendi városi iskolába járni? De nemcsak a szülő pénztárcája mérvadó, hanem az is, hogy mennyire képzett. Mennyire tanult. Mert sajnos a gyereknek segíteni kell. Kellene. A World Vision Románia felmérése szerint a vidéki diákok 24 százalékának nincs aki segítsen. Az 5-8 osztályos gyermeket nevelő szülők csaknem fele mondja, hogy nehézségbe ütköznek, ha a matematika házi feladatok megoldásában kell segíteniük. ….
Erről beszélgetünk a Naprakészben. Dr. Váradi Izabella, az Oktatási Minisztérium keretében működő Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa a vendégem.