Előítéleteink és gyanakvásaink halmaza
Beszélgetés Cristian Mungiu legújabb filmjéről, a RMN-ről
Önálló útját járja és a mozikban is látható Cristian Mungiu legújabb nagyjátékfilmje, a RMN, amelynek bemutatója nemrég volt Cannesban és az Aranypálmáért versenyzett. Román filmrendezők jelenléte a rangos európai filmes seregszemlén nem újdonság, Cristian Mungiu sem első ízben vonult fel a vörös szőnyegen, de az, hogy erdélyi magyar színésznőt is ott ünnepeljék, az már ritkább, sőt évtizedek óta nem volt rá példa. Moldován Orsolyának, a Tompa Miklós Társulat tagjának ez most megadatott, és életre szóló élményt jelentett, a csillogást viszont ott kellett hagyni a tengerparton.
Cristian Mungiu RMN című nagyjátékfilmje remek korrajza a társadalomnak és a gazdasági viszonyoknak Romániában. Két évvel ezelőtt három sri-lankai vendégmunkás, pék érkezése Ditróba teljesen felborította a község és a közösség életét. Az eset ürügyként szolgált Cristian Mungiunak arra, hogy átvilágítsa ezt az igencsak labilis társadalmat, nemcsak gazdasági szempontból, hanem az egymás mellett élő nemzetiségek viszonyát illetően is.
A filmet több síkon kell boncolgatni: szűkebb térségünk sajátos problémáit fűzi fel, ugyanakkor a szereplők mindegyikének megvan a saját története. Olyan film ez, amely csupán az impulzust szolgálja a nézőnek, felteszi a kérdéseket, de a válaszok és a problémákon való gondolkodás már egyénileg mindenkinek a sajátja. Nem kell Ditróba helyeznünk a történetet ahhoz, hogy érezzük, a probléma általános. Az idegeneket gyanakvással nézzük, sőt, azokat is, akik mások, mint mi. Cristian Mungiu rendező egy megtörtént eset kapcsán állít görbe tükröt az emberek elé.
A következő összeállításban Cristian Mungiu rendező, Moldován Orsolya színésző és Sékely Csaba drámaíró beszél a RMN-ről.
Szerkesztő: Szuszámi Zsuzsa.