Csíksomlyói búcsú – A szónok szerint a békét teremteni kell
A béke megteremtésének fontosságáról beszélt a 455. alkalommal megtartott csíksomlyói pünkösdi búcsú szentmiséjén Udvardi György. A csíksomlyói búcsú szónoka szerint nemcsak áhítani, hanem teremteni kell a békét, és a békéért kockázatot is kell vállalni.
A veszprémi érsek a ferences szerzetesek jelmondatára, a Pax et bonumra (Béke és jóság) építette prédikációját. Elmondta: „a béke Isten ajándéka, de a békét teremteni kell”. Hozzátette: a béketeremtés kockázattal is jár. Az ukrajnai háborúra utalva kijelentette: sok és sokféle erő lép fel a béke és a béketeremtő ellen is. Ferenc pápa 2019-ben Csíksomlyón mondott prédikációját idézve ugyanakkor hangsúlyozta: „aki kockáztat, azt az Isten nem hagyja magára. A békéért tehát kockáztatni kell, a békéért meg kell küzdeni”. Az érsek a ferences jelmondatot idézve kijelentette: azzal munkálhatjuk a békét, ha tesszük a jót. Hozzátette: megszoktuk és úgy tekintjük, hogy a béke és a jóság jár nekünk, megillet bennünket. Pedig a jóért is, akárcsak a békéért meg kell küzdeni.
Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának megbízásából készített becslés szerint mintegy 345 ezren voltak Kis- és Nagysomlyó-hegy közötti nyeregbe.
Ez a szám ismételten azt bizonyítja, hogy a csíksomlyói pünkösdi búcsú a Kárpát-medencei magyarság legjelentősebb keresztény eseménye. Több ezer zarándok érkezett gyalogosan Székelyföld számos községéséből, hagyományosan keresztaljákkal Csíksomlyóra, akárcsak a járvány előtti időszakban. Mintegy kétezren érkeztek a Magyarországról indított különvonatokkal. Kevéssel több mint kétszázan lóháton érkeztek a búcsúra, a huszárhagyományőrzők és a lovas zarándokok Székelyföld különböző útvonalait bejárva összegyűjtötték és eljuttatták Csíksomlyóra az útba eső közösségek szalagra írt imáit. Az idei pünkösdi búcsú egybeesik a nemzeti összetartozás napjával.