Az EP meghallgatást tartott a nyelvi és kulturális sokszínűségéről
Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselő javaslatára meghallgatást kezdeményezett az Európai Parlament Petíciós bizottsága az Európai Unió nyelvi és kulturális sokszínűségéről, amely a polgárok által benyújtott petíciók visszatérő témája.
Paul Videsott, a Bolzanoi Egyetem és a Dél-Tiroli Etnikai Csoportok Intézete kutatója előadásában elmondta: az Európai Unióban 192 nemzeti kisebbség él, és bár számuk csak az Unió lakosságának 7%-át teszi ki, az általuk beszélt nyelvek teszik ki az Unió nyelvi sokszínűségének 89%-át. Amellett érvelt, hogy ezen nyelvek és kultúrák megőrzésére a legjobb megoldást az autonómia jelenti, amelynek pozitív hozadéka van az állam minden polgára számára, a béke és a jólét biztosítéka – ahogy azt Dél-Tirol példája is illusztrálja.
A kutató rámutatott: nem áll az az érv, hogy az Uniónak nem hatásköre a kisebbségek védelme, mivel az Unió alapdokumentumában szerepel a kulturális, vallási és nyelvi sokféleség tisztelete. Vincze Loránt elmondta: az európai nyelvi és kulturális sokszínűség nemcsak számokról szól, hanem több millió emberről szól és nem a kis nyelveket kell támogatni, amelyek Európa sokszínűségét biztosítják.
Forrás: közlemény/Marosvásárhelyi Rádió