Gyergyószentmiklóson is fejet hajtottak a 48-as hősök előtt
Gyergyószentmiklóson az 1848-1849-es Szabadságharc és Forradalom kitörésének 174. évfordulójára tartott központi megemlékezésen a szomszéd államban zajló háború, a népszámlálás és a közelgő magyarországi választások volt a visszatérő téma.
A Petőfi szobornál sokan összegyűltek. Az egykori eseményeket Székely Álmos történelemtanár idézte fel. Csergő Tibor polgármester a szabadság és a béke összefüggéseire világított rá, majd felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy az idei tavasz két megmérettetést is hoz: a népszámlálás a következő tíz évre határozza meg a romániai magyarság helyzetét, alkupozícióját, míg a magyarországi választás sem csak az ország sorsáról, hanem a már bizonyított nemzetpolitikai irány folytatásáról, ilyen értelemben az egész Kárpát-medence jövőjéről szól. Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének üzenetét Lőrincz Aranka konzul tolmácsolta.
Bende Sándor parlamenti képviselő arról beszélt, hogy úgy gondoltuk nem kell már puskával vívni háborút, de tőlünk nem messze ez történik. Elítélte az orosz inváziót, szolidarítását fejezte ki az Ukrajna területén élő nemzettekkel, és úgy fogalmazott, hogy a segítségnyújtás mellett, a kárpátaljai magyarokért imádkozva, nem feledkezhetünk meg arról, hogy kisebbségben élünk egy olyan országban, mely használja erőforrásainkat.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, az RMDSz Gyergyó Területi elnöke szerint, a márciusi ífjak hőstettei versenyeznek a mai motivációs videókkal. Nemcsak a sztárrá válás, vagy a kiváló sportteljesítmény lehet vonzó cél, az elvekért, közös értékekért való küzdés is motiválhat egy mai fiatalt. A jelenlévőket arra kérte, hogy adják át a szikrát, mert vannak olyan feladatok, melyhez a politikusok kevésnek bizonyulnak, de együtt többre vagyunk képesek.
Mezei János, az EMSZ társelnöke, az MPP vezetője 1848-at 1956-tal és 2022-vel állította párhuzamba, feltéve a kérdést, hogy miért kell 100 évente szabadságért kiáltani? Az ünnepségen Vitéz Szilágyi Árpád verseket szavalt és a választáson való részvételre buzdított, alkalomhoz illő dalokkal kapcsolódott be a Gyergyói Fúvószenekar, az Ipartestület Férfikara és a Salamon Ernő Gimnázium diáksága, szót kaptak a történelmi egyházak képviselői, a rendezvény pedig koszorúzással és a himnuszok eléneklésével ért véget.
Marosvásárhelyi Rádió/Vincze Csilla