
Winkler: európai szintű fellépés az energiaárak emelkedésének megfékezésére
Rövid és középtávú intézkedéscsomagot jelentette be szerdán a tagállamok felé az Európai Bizottság azért, hogy a rendkívüli mértékben megemelkedett gáz- és áramárak hatásait minél inkább enyhíteni lehessen a következő hónapokban a sérülékeny lakossági fogyasztók valamint a kis- és közepes vállalkozások körében. Az Európai Bizottság a piaci előrejelzések alapján arra számít, hogy jövő április előtt nem normalizálódik a helyzet és addig maradnak a rekordokat döntögető gáz- és villamos energia árak. Éppen ezért fontos, hogy mit tehetnek a tagállamok, mekkora mozgásterük van anélkül, hogy szembemennének az európai direktívákkal.
Winkler Gyula európai parlamenti képviselő a Naprakészben.
Arra is kitérünk, hogy mi vezetett az energiaárak elszabadulásához. Az uniós karbonpiaci árazási rendszer a felelős az égig emelkedő energiaárakért, a Covid-járvány után felborult kereslet-kínálati viszonyok, a geopolitika vagy a kedvezőtlen időjárás? Spekulatív áringadozással állunk-e szembe vagy egy strukturális okokra visszavezethető válság kezdetén vagyunk?
Arról is beszélgettünk, hogy a júliusban szintet ugrott uniós klímapolitika a probléma vagy a megoldás része. A céljairól való lemondás, vagy a terv gyorsított ütemű végrehajtása fogja megóvni Európát attól, hogy a várhatóan a jövőben is előforduló energiaár-ingadozásokkal szemben védve legyen?
Fontos kérdés ebben a témában az atomenergia is. A napokban tíz uniós tagország, köztük Románia az Európai Bizottságnak címzett levelében arra szólította fel Brüsszelt, hogy az atomenergiát sorolja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrások közé, és ezzel váljon az unió éghajlat-semlegesség megvalósítását célzó zöld programjának részévé. (Az atomerőművek az Európai Unióban termelt villamos energia több mint 26 százalékát állítják elő.)