• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Sok a vadkár

A 2021 április 27-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Nagyon sok vadkárral számolnak Csíkszentdomokoson. Albert Alfonz Pál alpolgármesterrel beszélgetünk. A magyarfülpösi Nagy György gazálkodó is hasonlóan vélekedik. A magyardécsei gyümölcsösökben a kajszi ültetvényt érte fagykár, a többi gyümölcs jó termést ígér. Balla László és Szabó Dorottya válaszol kérdéseinkre. Majd az április végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Fejlesztés nélkül nincs haladás. A marosvásárhelyi Kolcsár Gyöngyi biokeksz és biosütemény készítőt kérdezzük. A harasztkereki Ferenczi Barna évek óta savanyúság készítéssel foglalkozik. Úgy tűnik mára nagyon sokan kedvelik készítményeit. Sok munkára hivatkoznak a falun élők, így manapság a túszpadok ritkán népesednek be. A bibarcfalvi Tordai Sándor Dénesnél jártunk mikrofonunkkal.

Gazdahírek

Támogatást kapnak a gazdák az öntözőrendszerek működtetéséhez a képviselőházban elfogadott jogszabály szerint. A jogszabály a 2004-ben megjelent 138-as Talajfeljavítási törvény 66. cikkelyét módosítja. Ez korábban úgy rendelkezett, hogy a mezőgazdasági öntözésben használt gépek, berendezések energiafelhasználási költségeit az Országos Talajfeljavítási Ügynökség (ANIF) fizeti a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium számára leosztott keretösszegekből. A módosítás értelmében az említett költségeket a továbbiakban ötven százalékban szubvencionálják azon farmerek számára, akik többéves vagy időszakos szerződéseket kötnek. (Háromszék/Gazdaélet)

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség megkezdte a 2020-as mezőgazdasági kampányra vonatkozó növénytermesztési és állattenyésztési országos átmeneti kifizetések (az úgynevezett ANT-k) kifizetésének engedélyeztetését. A szarvasmarhákra vonatkozó kifizetések keretösszegét a 2021-ben megjelent 434-es sürgősségi kormányrendelet, a növénytermesztési és juh-, illetve kecskeágazatra vonatkozó keretösszeget a 2021-ben megjelent 435-ös sürgősségi kormányrendelet szabja meg. A szántóföldi növénytermesztésnél 5,98 eurót kapnak hektáronként, az ipari feldolgozásra szánt kender hektárjára 5,6 eurót, a dohány hektárjára 790,57 eurót, a komló hektárjára: 181,3 eurót, a cukorrépa hektárjára pedig 32,15 eurót. A termeléshez nem kötött támogatás tejelő szarvasmarháknál 0,42 euró a tej tonnája után, a termeléshez nem kötött támogatás húshasznú szarvasmarháknál 1,03 euró egyedenként, a termeléshez nem kötött támogatás juhoknak, kecskéknek pedig 2,25 euró egyedenként. A kifizetések lejben történnek, a Központi Európai Bank 2020. szeptember 30-i árfolyamán, 1 euró 4 lej 87 banis árfolyamon. (Háromszék/Gazdaélet)

Amennyiben a géptulajdonosok vagy a helyi önkormányzatok igénylik, helyben, a településekre kiszállva is elvégzik a traktorok műszaki vizsgáztatásával és törzskönyvezésével járó feladatokat a Román Járműbejegyzési Hatóság (RAR) Hargita megyei mérnökei. A szolgáltatás bár feláras, még így is olcsóbb, mintha erőgépeiket utánfutóra pakolva a RAR csíkszeredai vizsgaállomására kellene szállítaniuk a gazdáknak. A 3,5 tonna alatti traktorok esetében két évre, míg a 3,5 tonnánál nagyobb súlyú erőgépek esetében egy évre szól a műszaki vizsga érvényessége. A településeken végzett, helyszíni műszaki vizsgák alkalmával a RAR szakemberei csak és kizárólag a traktorok műszaki állapotát tudják felmérni, a fékkel rendelkező pótkocsik, mezőgazdasági utánfutók műszakiztatására – bár igény lenne rá – nincs lehetőség. Ehhez ugyanis hordozható fékpad kellene. A traktorok műszaki vizsgáztatása (ITP) 261 lejbe kerül, a más uniós tagállamokból behozott traktorok honosításáért (omologálásáért) pedig 936 lejt kérnek. (Székely Gazda/Gazdaélet)

A Pro Economica Alapítvány támogatási programján keresztül Székelyföld szintjén közel ezer új traktort vásároltak a gazdák. Azonban az új erőgépek egy része nem felel meg az Unió károsanyag-kibocsátási előírásainak. Egy éve dolgoznak a törvényhozók azon, hogy ha már megvásárolták ezeket az új traktorokat a gazdák, valahogy törzskönyvet is ki tudjanak állítani hozzá. A jogszabályváltozás megjelent. A Háromszék napilap úgy tudja, az eljárásról átiratban értesítette a RAR-állomásokat Radian Iufa vezérigazgató. E szerint a beíratási előírások szabályai alól kivételt képeznek azok a 2020. április 30-ig vásárolt, T kategóriába tartozó mező- vagy erdőgazdálkodásban használt traktorok, amelyek 37 és 100 kW teljesítményűek, vagyis 50 és 136 lóerő közöttiek. Esetükben a törzskönyv kibocsátható, ha az illető járművek azonosíthatók és műszakilag megfelelnek az előírásoknak. A vezérigazgató bátorítja, hogy a törzskönyvkibocsátást megelőző tevékenységeket az igénylő székhelyén, a traktorok állomáshelyén végezzék el. (Székely Gazda/Gazdaélet)

A számos figyelmeztetés ellenére évről évre visszatérő problémát jelent az avar, a gyepterületek és a nádasok égetése, pedig amellett, hogy törvénytelen, és a bírság mellett támogatások megvonásával is járhat, számos egyéb káros hatása is van. Az illetékesek folyamatosan ellenőrzéseket végeznek, de nehéz visszaszorítani a jelenséget. (Székelyhon/Gazdaélet)

A gyergyószentmiklósi városháza ügyintézője március eleje óta névsor szerint sorra felhívta a nyilvántartásában szereplő gazdákat, hogy a területalapú támogatásához szükséges igazolást kiadhassák. A cél az volt, hogy a jelenlegi járványhelyzetben az érintetteknek ne kelljen személyesen felkeresniük a polgármesteri hivatalt az idei támogatás igényléséhez szükséges, önkormányzat által kibocsátott igazolás megszerzésének érdekében. A telefonos megkeresések lezárultak. Arra kérik az érintetteket, akikkel az elmúlt másfél hónapban nem sikerült telefonon egyeztetniük, hogy hívják a polgármesteri hivatal titkárságának 0266-364-494-es telefonszámát. Nem szerepelnek ugyanakkor az APIA és a városháza nyilvántartásában az új igénylők, azaz akik tavaly nem részesültek támogatásban. Őket is kérik, érdeklődjenek a teendőkről a jelzett telefonszámon. A gazdáknak az igazolás kibocsátását követően sem kell személyesen ellátogatniuk a hivatalba, mivel a telefonos ügyintézés alapján az önkormányzat illetékesei az összes igazolást eljuttatják az kifizetési ügynökséghez. (Székelyhon/Gazdaélet)

Gazdasszony képzést szervez a csíkmadarasi Garden Proiect kertészet. A résztvevők növénykarbantartás, növényvédelem, növénytársítás, tápanyag-utánpótlás, talaj előkészítés, vetőmagok, palánta készítés témakörben gazdagíthatják tudásukat. Oktató: Ferencz Lehel gyergyóújfalusi kertészmérnök lesz. A képzést május 13-án és 14-én d.u 5 és este 8 óra között, május 15-én reggel 9 és d.u 4 óra között tartják. A helyek száma korlátozott. További részletekért hívják a 0371-107-430-as telefonszámot vagy keressék fel a Garden Proiect Facebook oldalát. (Közlemény/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro