GAZDAÉLET – Figyeljünk fokozottan a méhekre
A 2021 április 13-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Fokozottan figyeljünk a növénytársításra, mert eredményesebb lehet a munkánk ezáltal. Ferencz Lehel gyergyóújfalusi kertészmérnökkel beszélgetünk. Majd az április közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Már tudatosabban fogyasszuk a mézet és méhészeti termékeket mint évekkel ezelőtt. A szentgericei Szőcs Edit méhészt kérdezzük. A medvepróbléma majdnem minden településen jelentkezik. A bibarcfalvi Szilágyi János nyugalmazott vadőr válaszol kérdéseinkre.
Gazdahírek
Április végéig fogadja a mezőgazdasági munkálatokhoz az idei első negyedévben vásárolt gázolajmennyiségek számláit a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. Az elszámolt üzemanyag árából utólag literenként nagyságrendileg 1 lej 50 banit térítenek vissza a gazdáknak. A gépesített mezőgazdasági munkálatok üzemanyag-költségeinek csökkentésére kínált támogatást idén csakis azok a jogi személyiségű, vagy családi vállalkozóként, engedélyezett magánszemélyként bejegyzett gazdák igényelhetik, akik ezt a múlt esztendő végéig – igényüket jelezve – a kifizetési ügynökségtől előzetesen kérelmezték. A gázolajár-támogatással a nagy- és kistermelőknek egyaránt érdemes élni. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Az, hogy nálunk a megélhetési gazadálkodás dominál, abból is látszik, hogy a hazai gazdaságok 86 százaléka a saját termelésének több mint 50 százalékát fogyasztja el. Ez messze a legmagasabb arány az EU-ban. A unió teljes mezőgazdasági felhasználású területének kb. 9 százaléka van Romániában, azonban a gazdaságoknak 32,6 százaléka nálunk működik. Az ágazat elöregedése nagyon előrehaladott, a gazdák hozzávetőleg 45 százaléka betöltötte a 65-ik életévét. A miénknél rosszabb helyzetben csak Portugália van, míg Magyarországon kevéssel haladja meg a 30, Szlovákiában pedig a 20 százalékot a 65 évnél idősebb gazdálkodók aránya. A gazdák képzettségét tekintve a helyzet katasztrofális: idehaza a gazdaságokat vezető személyek 95 százaléka semmiféle szakképesítéssel nem rendelkezik. A tanult gazdálkodók aránya Olaszországban a legmagasabb, meghaladja a 95 százalékot, míg Hollandiában közel van a 80 százalékhoz. (maszol.ro/Gazdaélet)
Tavaly 58,1 százalékkal, 1,937 milliárd euróra nőtt a hazai agrárágazat külkereskedelmi mérlegének hiánya, miután a szárazság miatt csökkent a búza és a kukorica kivitele – közölte a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium. Az agrárexport értéke tavaly 2,9 százalékkal, 6,99 milliárd euróra csökkent, ugyanakkor a behozatalé 6 százalékkal, 8,92 milliárd euróra emelkedett. Az EU-tagállamok viszonylatában a deficit 3,175 milliárd euró volt a 2019-ben jegyzett 2,654 milliárd euróhoz mérten, míg az EU-n kívüli országok viszonylatában az agrárágazat külkereskedelmi mérlegtöbblete 1,236 milliárd euróra csökkent a 2019-ben jegyzett 1,428 milliárd euróról. Románia 4,4 milliárd euró értékben exportált uniós tagállamokba, míg az unióból érkező import 7,58 milliárd euró volt. Az EU-n kívüli export értéke 2,58 milliárd euró volt, a behozatalé 1,346 milliárd euró. (Háromszék/Gazdaélet)
Február végén Hargita megyében is befejeződött a kutyák és a macskák kötelező veszettség elleni oltási kampánya azonban a házőrzők mikrocsippes azonosítása terén még mindig vannak hiányosságok. A gazdák és a lakosok egészsége, valamint annak érdekében, hogy járványügyi szempontból védett legyen az állomány, a kutyákat akkor is próbálták beoltani, ha nem volt beazonosítva. Az oltás ellenére az azonosítatlan ebeket a gazdáknak kötelességük bejegyeztetni az állatorvosi adatbázisba. A kutyatartók egy része mégis ódzkodik attól, hogy a házőrző ebei mikrocsippel is azonosíthatóvá váljanak a körzeti állatorvosok számára. A kutyák csipezése terén Hargita megyében nem állnak rosszul, hiszen 90 százalék fölötti ez az arány. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Egyetlen kevésvérűségben szenvedő lovat sem találtak tavaly a Hargita megyei lóállományban az állatorvosok. A hátasokból vett vérminták begyűjtésére az állatorvosok a napokban újra felkeresik a lótartó gazdaságokat, annak érdekében, hogy a minták laborvizsgálata nyomán – ha pozitív esetet találnak – az állományból minél hamarabb kiszűrhessék és kényszervágást elrendelve kiemelhessék az anémiában, azaz a lovak fertőző és gyógyíthatatlan betegségében szenvedő egyedeket. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Hektáronként legtöbb 2000 eurós csekély összegű támogatást kapnak azok a paprika, uborka, paradicsom, káposzta vagy padlizsán termesztők, akik üveg vagy fóliaházakban termesztik a zöldséget. A program összköltségvetése 150 millió lej. Ez a négy éven át futó, úgynevezett Paradicsom-programot helyettesíti, amelynek felfüggesztéséről azért döntöttek, mert a korábbi formájában nem érte meg folytatni. Az igénylések ha túllépik a 150 millió lejes keretösszeget, akkor arányosan csökken a hektáronkénti támogatás, amelynek lebonyolításával a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséget bízza meg a szaktárca. (Digi24/Gazdaélet)
Külön forrást különít el idei költségvetésében az utcai tejautomaták beszerzésének támogatására a pályázni kívánó szarvasmarha-tenyésztő egyesületek számára Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete. A Kiskertész-program mintájára ugyanakkor idéntől a Kiserdész-programot is elindítják. Ez utóbbi keretében a kisdiákokra egy éven át egy-egy kiültetésre váró fenyőfa-csemete gondozását bízzák. (Székely Gazda/Gazdaélet)
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) közösen Sepsiszentgyörgy önkormányzatával 800 darab gyümölcsfacsemetét oszt szét a városhoz tartozó Kilyén és Szotyor falvak lakói között. A cél, hogy több tízezer gyümölcsfa legyen Háromszéken. A program célja az erdélyi őshonos gyümölcsfajták visszatelepítése, ugyanakkor hogy biztosítsák a családok egészséges gyümölcs-szükségletét. A kínálatban 19 fajta alma, 11 fajta körte, 5 fajta cseresznye, két fajta meggy, 8 fajta szilva, és kétfajta mogyoró szerepel. A csemetéket április közepétől kezdődően lehet majd átvenni a Sepsiszentgyörgyi Városi Kertészet székhelyén. (Székelyhon/Gazdaélet)
Utolsó fordulójához érkezett a külföldön tanuló vagy munkát vállaló fiatal gazdálkodók hazacsalogatását célzó intézkedés. A pályázó kedvű fiatalok immár a minimálisan elvárt 25 ponttal is finanszírozást nyerhetnek. A 6.1-es diaszpóraintézkedésre május 4-ig fogadja az elektronikus úton benyújtott pályázatokat a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség. Az elkülönített 20 millió eurós keretösszegre 780 ezer eurós finanszírozási igénnyel nagyon kevés, csupán 19 beérkezett pályázatot jegyeztek. (Székely Gazda/Gazdaélet)
A Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának Kertészmérnöki Tanszéke hatodjára is megszervezi az Erdélyi Kertész és Tájépítész Konferenciát. A konferencia témája: Épített és természeti környezetünk, valamint a társadalmi kontextus, melyben településeink és az erdélyi táj alakítása történik, gyors és hirtelen változásokon megy keresztül. A mértéktelen energia- és nyersanyagfogyasztás, az elszabadult vagy az át nem gondolt urbanizáció, a korlátlan, szélsőséges globalizáció vagy a rosszul értelmezett, merev lokalizáció annak sajátos termelési és fogyasztási módjaival együtt mind megannyi tényező, amely életterünk, lakóhelyünk, világunk élőhelyeinek és életformáinak a változását idézik elő. Amíg a környezeti átalakulás közvetlenül érzékelhető, az összefüggések megértése, a következtetések levonása, a változásokra adott válaszok megtalálása mindannyiunkat, így a szakembereket is érintő feladat. A konferencia céljai: a kertészet, tájépítészet, településtervezés, növénytermesztés, növényvédelem terén vagy a rokon területeken tevékenykedő szakemberek, kutatók, gazdák, egyetemi hallgatók, szervezetek együttes bevonása a környezet átalakulásával kapcsolatos problémák megoldásába; együttműködési kapcsolatok kialakítása és fenntartása a résztvevők között; a fiatal kutatók bekapcsolása a tudományos életbe; a kutatómunka ösztönzése; a tudományos eredmények ismertetése és terjesztése. Az online rendezvényre 2021. május 28-án és 29-én kerül sor. (Közlemény/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro