GAZDAÉLET – IV. Kertészeti napok és konferencia Csíkmadarason
A 2021 március 23-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Március 18-án és 19-én zajlott Csíkmadarason a IV. Kertészeti szakmai napok és konferencia rendezvénysorozat. Ott készült összeállításunk. Egyre gyarapodik a biogazdálkodással foglalkozók száma a Gyimesekben. Farkas Tibort, a Gyimesvölgyi Bio Egyesület elnökét kérdezzük. Majd a március közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Visszaszorulóban az illegális fakitermelés Kápolnásfaluban. Both Lajossal, a Közbirtokosság elnökével készült interjúnk. Megjelent az “Édes ízek Székelyföldről” című kiadvány. Bocskor István csíkszentmártoni pékmester, a könyv egyik szerzője válaszol kérdéseinkre.
Gazdahírek
Kevés Hargita megyei gazda igényelte egyelőre a 2021-es évre járó mezőgazdasági támogatásokat. A megyében 26 ezer gazda támogatáskérelmét várják a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségnél (APIA), ezek közül azonban mindeddig nagyjából ezer érkezett be az intézményhez. Nincs fennakadás az igénylési dossziék összeállításában és benyújtásában az idei, fokozott járványügyi óvintézkedések miatt sem. Az ügynökség munkatársai pontosságra kérik a gazdákat, vagyis arra, hogy akkor jelenjenek meg az intézménynél, amikorra hívják őket, ne késlekedjenek, mert az fennakadásokhoz vezethet. A gazdasegítő szervezetek segítségét még inkább igénybe veszik, mint a korábbi esztendőkben, igyekeznek megoldani, hogy a gazdák még az aláírás miatt se kelljen beutazzanak a megyeközpontba, hanem mindent el tudjanak intézni helyben. (Székelyhon/Gazdaélet)
Jóllehet már egy hónapja életbe lépett a komposzttörvény, az alkalmazásához szükséges előírások még nem jelentek meg. A jogszabály többek között előírja, hogy nem szabad elégetni a komposztálható hulladékokat, sőt, ezeket össze kell gyűjteni mindazoktól, akik a háztartási hulladékot szelektíven gyűjtik. Erre azonban sok helyen még nincs lehetőség, mint ahogy arra sem, hogy a környezetőrség munkatársai mindenhol jelen legyenek és bírságoljanak. A szelektív hulladékgyűjtésről szóló szabályozás kiegészítéseként jelent meg a komposzttörvény, amely kimondja, hogy a köztisztasági vállalatok össze kell gyűjtsék a lakóktól a komposztálható anyagokat, ugyanakkor tiltja a faágak, nyesedékek, komposztálható hulladék elégetését. A törvényhozók szerint fontos szabályozni, hogy a komposztálható anyagokat nem szabad elégetni, mert az égés során felszabaduló anyagok szennyezik a levegőt, károsak az egészségre. A tavasszal és ősszel végzett levegőmérésből jól kimutatható, hogy sokkal szennyezettebb a levegő, amikor az összegyűjtött leveleket, kerti hulladékot égetik. (Székelyhon/Gazdaélet)
Egyre több háromszéki gazda érdeklődik a gyógynövénytermesztés iránt. Sok esetben egy egészségesebb életmódra való átállás okán fordulnak a gyógynövények és az ezekből készült termékek – teák, tinktúrák, kenőcsök, egyebek – felé. Mások a kisebb felületű mezőgazdasági területek hasznosítása érdekében termelnének gyógynövényeket – a gyógynövénykultúrák esetében már tíz árra is kérhető területalapú támogatás. (Háromszék/Gazdaélet)
Bár Románia az Európai Unió egyik vezető napraforgó termesztője és exportőre, a tavalyi súlyos szárazság miatt idén importra szorul. Egy 35 ezer tonnás szállítmány, romániai úticéllal, a napokban indult el Argentínából. A dél-amerikai ország export ügynökségének nyilvántartásában összesen 95 ezer tonna, romániai cégek által lekötött napraforgó szerepel. A fennmaradó 60 ezer tonnát is rövidesen útnak indítják a konstancai kikötő felé. 2019-ben Románia az EU legnagyobb napraforgó termesztője volt, úgy a termés mennyisége, mint a bevetett terület nagysága alapján. Tavaly kisebb területen vetettek napraforgót a gazdák, s az időjárás is roppant kedvezőtlen volt, ezért a termés mennyisége közel 30 százalékkal esett vissza, 3,4 millió tonnáról 2,24 millió tonnára. A kivitel még nagyobb mértékben, 37 százalékkal csökkent. A 2020-as extrém tavaszi szárazság főleg az ország keleti és dél-keleti vidékeit sújtotta, Erdélyt kevésbé. Előbbi területeken voltak termelők, akik az egy évvel korábbi termésmennyiségnél 80 százalékkal kevesebbet takarítottak be. A szárazság más, nagy napraforgó termesztő európai államokat is sújtott, így Ukrajnát és Franciaországot is. (Maszol)
Újraindítják 2022-ben a gyergyóremetei tejporgyárat, illetve egy gyümölcs- és gombaliofilizáló üzem is elkezdi működését a településen. A tejporgyár esetében a beruházás összege az első számítások szerint mintegy 15-20 millió euróra tehető, az ehhez megvásárolt épületet pedig az eredeti formájában szeretnék visszaállítani annak ellenére is, hogy egy ilyen régi épület felújítása többe kerül, mint egy új létrehozása. A Pro Economica Alapítvány által nyújtott támogatás értéke egyébként 7,1-7,2 millió euró gyáranként, és mindkét üzemben a jövő év második felében indulhat el a termelés. A termékek minél magasabb minősége érdekében a beruházó partnerséget keresett és talált a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karánál. (Székelyhon/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro