Gyergyószentmiklóson is megemlékeztek a szabadságharcról
Gyergyószentmiklóson az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének 173. évfordulójára három napos emlékünnepséget szerveztek. A központi eseményére ma koradélután az eső miatt nem a Petőfi szobornál, hanem a színházteremben került sor.
A megemlékezés résztvevői belépéskor a járványügyi óvintézkedések mellett egy piros, fehér, zöld csíkokkal díszített arcmaszkot is kaptak ajándékba. 2021-ben így módosult a nemzeti jelkép. A történelmi visszatekintésben Portik Zsolt történelemtanár a szabadságharc kevésbé ismert oldaláról, a forradalomban részt vevő nők szerepéről és a kolerajárványról beszélt. Csergő Tibor András polgármester az 1848-as eseményeket állította párhuzamba a jelennel. Mint mondta, a szabadság a legnagyobb kincs, ezt tanulhattuk meg a történelemből és ezt tapasztalhattuk meg a pandémia idején. Dr. Sáska Zoltán Attila, a Magyarország Bukaresti Nagykövetségének első titkára, saját gondolatai mellett Orbán Viktornak, Magyarország Miniszterelnökének az üzenetét is tolmácsolta.
Tánczos Barna miniszter a néhai amerikai elnököt idézve fejtette ki, hogy ugyanúgy, mint 1848-ban ma sem azt kell kérdezni, hogy mit tehet érted a haza, hanem, hogy te mit tudsz tenni a hazáért. A jobb jövő zálogát az RMDSz-es miniszter abban látja, ha mindenki megteszi, amit tud. Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke azt a forradalomi törekvést emelte ki, hogy „legyen béke, szabadság és egyetértés”, beszédében az összefogás fontosságát hangsúlyozta. A megemlékezés a történelmi egyházak papjainak imájával, áldásával zárult. Az ünnepség méltóságát emelte a Gyergyószentmiklósi fúvószenekar, a Salamon Ernő Gimnázium énekesei és zenészei, a versmondók és a Földvári Károly Hagyományőrző Egyesület huszárai. A himnuszok eléneklése után már nem szervezetten került sor Petőfi Sándor és Kossuth Lajos szobrainak megkoszorúzására.