Cérna és tű. A paraszti világ szerelmi eposza
A paraszti kultúra olyan lelkiséggel él, amely nem kellene hiányozzon az eldurvult lelkű, 21-ik század ember életéből sem – vallja dr. Balázs Lajos néprajzkutató, akit Kallós díjjal tüntett ki Kolozsváron a magyar kormány a nemzeti összetartozás évének lezárása alkalmából 2020-ban.
Közben az idő nem hiába telt, az életmű tovább vaskosodott, és megjelent dr. Balázs Lajos legújabb tanulmánykötete az emberi élet talán leghozzáférhetetlenebb titkairól, a szerelem érzéséről, a nemi vágyról és praktikákról a kisgyermek kortól az élet alkonyáig minden rendű, korú és rangú emberről.
Egyszóval: Cérna és tű. A paraszti világ szerelmi eposza – címmel.
Dr. Balázs Lajos ezekkel a gondolatokkal ajánlja a könyvet:
,,A cérna és tű mint szerelmi népeposz folklóralkotás és kulturális antropológia, amit azzal a szándékkal ötvöztem, állítottam, raktam össze, hogy teljesebbé tegyem azt a képet, ami népünk társadalmi, lelki, érzelmi világáról még mindig hiányosan él. Következetes törekvésem, hogy az ember ne tűnjön csupán fizikai testnek, hanem léleknek is, gondolkodó, vizsgálódó, értelmező lénynek. Ezért a könyv vezérgondolata a test és vágy bonyolult küzdelme, viaskodása a paraszti társadalom emberének lelkében, értelmében, testi bizsergésében. Ebben a társadalomban a szerelem és testi vágy nemcsak érzelmi világ, hanem életmód, mely nem különíthető el a Születés, az Élet, a Munka és a Halál „hatalmi rendszerétől”. Az események, történések egyike sem fikció.’’
Szédületesen őszinte, lenyűgözően érdekes és egyszerűen emberi.
Dr. Balázs Lajos néprajzkutató ,,Cérna és tű ’’ című tanulmánykötetének adatközlőjét, Róza nénit Kilyén Ilka színművész formálja meg 50 perces összeállításunkban, a Kultúrpresszó műsorban.
Szerk: Kiss Dénes