GAZDAÉLET – Gondoljunk a jövőre, telepítsünk gyümölcsöst
A 2021 január 19-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Aki komolyan gondolja a gazdálkodást az fejleszti a gazdaságát. Szakács Vilmos gazdálkodót, a csíkborzsovai Szarvasmarhatartók Egyesületének elnökét kérdezzük. A vadak által okozott károk elveszik a gazdálkodók kedvét, mivel úgy érzik magukra maradtak. Zoltáni Gábor bikfalvi gazdálkodó válaszol kérdéseinkre. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A boldogulást nem mindig a külföldben kell keresni. Sok munkával, jó ötletekkel itthon is biztosíthatjuk a megélhetést. Molnár Dénes felsősófalvi gyümölcstermesztővel beszélgetünk. A héderfáji Fazakas Imre Szilárd méhészetben gondolkodott és úgy tünik jól döntött. A téli napokat is hasznosan próbálják eltölteni a magyarói gazdasszonyok. Vezetőjükkel Takács Malvin református lelkésszel készült interjúnk.
Gazdahírek
Március végéig meghosszabbította a hegyvidéki övezetekben létrehozandó kis kapacitású vágóhidak, vágópontok építésére és felszerelésére kínált támogatási kiírását a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR). A projektenként igényelhető legtöbb 300 ezer eurós támogatást a jelenlegi kiírás teljes időszaka alatt a minimálisan elvárt 10 pont elérésével is elnyerhetik a pályázók. (Székely Gazda/Gazdaélet)
A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség újraindította a fiatal gazdák megtelepedése 40, illetve 50 ezer eurós támogatásának pályáztatását azon fiatalok számára, akik haza szeretnének jönni külföldről és itthon mezőgazdasági vállalkozást indítani. A pályázható összeg 20 millió euró, és a pályázatokat május 4-éig lehet letenni, illetve feltölteni az ügynökség számítógépes rendszerébe. Az intézkedés pályázhatóságát másodszor indítják el, a tavalyi kiírás nem keltette fel a fiatalok érdeklődését: mindössze tíz, 41 év alatti fiatal tett le pályázatot, de az elbírálásnál mindeniket kifizethetetlennek nyilvánították. A mostani pályázható összeg közel 500 fiatal támogatására elegendő. (Háromszék/Gazdaélet)
Nem finanszírozza idéntől korábbi formájában a fólia- és üvegházi paradicsomtermesztési programot a mezőgazdasági minisztérium. A paradicsomra szánt pénzt inkább szélesebb körben, a védett felületen termesztett friss zöldségek termelésösztönzésére fordítják – jelentette ki Adrian Oros mezőgazdasági miniszter. A tárcavezető a döntést a program elégtelen eredményeivel indokolta: a piacokat, boltokat a nyári szezonon kívül is hazai előállítású paradicsommal ellátó programnak Oros szerint három és fél év elteltével sem látszik, hogy kiváltotta vagy csökkentette volna a külföldről behozott zöldségek volumenét. Ezáltal pedig hozzájárult volna az agrárkülkereskedelmi mérleg hiányának mérsékléséhez. A paradicsommal ellentétben idén is támogatják a fokhagymatermesztőknek, valamint a báznai- és mangalicatenyésztőknek kínált „de minimis” támogatási programok folytatását, a régi feltételek mellett. Jónak látják a méhészek további támogatását is, akiket a szaktárca a kedvezőtlen időjárás okozta veszteségek miatt saját költségvetéséből tavaly és tavalyelőtt is csekély összegű pénzügyi segítségben részesített. A miniszter az idén folytatódó programok közé sorolta a gépesített mezőgazdasági munkálatokra igénybe vehető gázolajár-támogatást is, aminek finanszírozását 2023-ig biztosítja a szaktárca. (Székely Gazda/Gazdaélet)
Több mint 38 ezer lejes beruházás gyanánt három új, háromszáz literes tejhűtőtartállyal gyarapodott a gyimesközéploki gazdaegyesület eszközállománya, amely a korábbi években vásároltakkal együtt immár nyolc hűtőtankkal segíti, hogy a helyi tejtermelőktől származó értékes alapanyag szakszerűen tárolva, minőségvesztés nélkül kerüljön a Tatros-parti tejfeldolgozóba. A község különböző településrészeiről begyűlő tehéntejért literenként 1 lejes átlagárat fizetnek, ami azonban minőség és mennyiség függvényében egy kicsit változhat. Az állattartás és a tejtermelésből eredő jövedelem máig a gyimesi gazdálkodók legfontosabb bevételi forrása. Nemhogy nem csökkent, hanem még növekedett is a szarvasmarha-állomány, ráadásul genetikailag is javult, köszönhetően azoknak a pirostarkáknak, amik Németországból, Csehországból és Ausztriából kerültek a vidékre. (Székely Gazda/Gazdaélet)
A 2020-as év végéig a vidékfejlesztési terv 17.1-es intézkedésénél 2574 pályázatot fizettek ki 5,7 millió euró értékben a tavaly letett pályázatoknál. Az intézkedés lényege, hogy a biztosítótársaságoknak kifizetett összeg egy részét az ügynökség visszatéríti. A pályázónak valamely biztosítótársasággal a teljes gazdaságát vagy valamely kultúrájának összes területét, illetve állatait be kellett biztosítania szárazság, forróság, árvíz, jégverés, kora vagy késő tavaszi fagy, vihar, nagy erősségű zápor, hosszan tartó túlzott csapadék, valamint a karanténlistán szereplő növény- és egy mellékletben szereplő állatbetegségek okozta károk ellen. Az igényelhető támogatás a biztosítótársaságnak kifizetett összeg 70 százalékát teszi ki, az igénylő gazdaság méretétől függetlenül. (Háromszék/Gazdaélet)
Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!
540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro