Az EU megállapodott az éghajlatpolitikai célkitűzésekről
Az európai uniós tagállamok vezetői megállapodást kötöttek az éghajlatpolitikai célkitűzésekről, amelyek szerint az unió 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását – közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Twitter-üzenetében.
Az uniós tagállamok brüsszeli csúcstalálkozójának ma reggelig tartó, az uniós klímacélokról tartott vitáját követően közzétett üzenetében Charles Michel kijelentette: a megállapodással Európa vezető szerepet játszik az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Az állam- és kormányfők elsősorban arról vitáztak, hogy a tagországoknak 2030-ig a jelenleg tervezett 40 helyett legalább 55 százalékkal kelljen-e csökkenteniük az üvegházhatást okozó gázok uniós kibocsátását. Információk szerint a klímavita Lengyelország ellenállása miatt húzódott, Varsó ugyanis garanciákat követelt arra vonatkozóan, hogy a megállapodás elismeri pénzügyi szükségleteit a zöld átmenet során. Lengyelország az Európai Unió úgynevezett zöld megállapodásának keretében nem vállalt kötelezettséget arra, hogy a karbonsemlegességet 2050-re eléri, mivel egyéni tempóban kívánja átalakítani jelenleg szénalapú energiaiparát.
Klaus Iohannis államfő a Twitteren közzétett bejegyzésében üdvözölte a 2030-ig megvalósítandó új klímavédelmi tervre vonatkozó megállapodást.
Üdvözlöm a 2030-ig szóló éghajlat-politikai célkitűzéseket rögzítő megállapodást. A döntés lehetővé teszi az Európai Unió gazdaságainak korszerűsítését és az európai állampolgárok életének jobbítását – olvasható az államfő bejegyzésében. Hozzátette: Románia biztosította érdekeinek fedezését, beleértve a belföldi termelésből származó energiák és a földgáz használatát az átmeneti időszakban.
Forrás: MTI/RRA