A szerződések felbontásával fenyegetnek a családorvosok
Az Egészségügyi Biztosító Pénztárral kötött szerződések felbontásával fenyegetnek a családorvosok, amennyiben arra kötelezik őket, hogy a koronavírusfertőzéssel diagnosztizált betegek otthonaiba menjenek.
A Családorvosok Szövetségének alelnöke, Raluca Zoițanu elmondta, videóértekezleten tárgyaltak erről az Egészségügyi Minisztérium illetékeseivel, és arra várnak, hogy a döntéshozatal kapcsán figyelembe vegyék az orvosok véleményét is. Az alelnök közölte, több olyan családorvos is dolgozik a rendszerben, akik előrehaladott koruk, és krónikus betegségeik miatt nem vállalják a fertőzöttek látogatását. Véleményük szerint ez, az állami vagy magán mentőszolgálatok feladata. Ezek az intézmények erre a feladatra külön kötöttek szerződést az egészségügyi biztosítóval.
A szakember elmondta, a családorvosok naponta vizsgálják a krónikus betegeket és telefonon tartják a kapcsolatot a COVID 19-el diagnosztizált páciensekkel, így nem is férne bele a napi konzultációk keretébe a kiszállás. A magán mentőszolgálatok lefedhetik ezt a területet – hangsúlyozta Raluca Zoițanu. A családorvosok határozottan visszautasítják azt, hogy előretolt helyőrségnek használják őket a járvány elleni harcban. Raluca Zoițanu azt is elmondta, hogy Nelu Tãtaru egészségügyi miniszter a COVID-betegek állapotának 14 napos megfigyelésére 100 lejt ajánlott páciensenként, de a családorvosok 200 lejt kértek, pihenőnapokon pedig ennek az összegnek a kétszeresét. Az egészségügyi miniszter a napokban jelentette be, hogy a pozitív koronavírus-teszttel rendelkező, de tünetmentes betegeket a családorvosok tartanák megfigyelés alatt az otthonaikban.
Forrás: RRA