Életre utaló gázt találtak a Vénuszon
Egy nemzetközi kutatócsoport a hawaii James Clerk Maxwell Teleszkóp segítségével fedezte fel, hogy a Vénusz atmoszférája tartalmaz egy foszfin nevű gázt. A felfedezést utóbb az ALMA chilei rádióteleszkóppal is megerősítették.
Az erről szóló tanulmány hétfőn jelent meg a Nature Astronomy tudományos folyóiratban. Amit jelenleg a Vénuszról tudunk, az alapján a foszfin jelenlétére a leginkább hihető magyarázat, bármennyire is fantasztikusan hangzik, az élet – mondta az MIT molekuláris asztrofizikusa, Clara Sousa-Silva, a tanulmány egyik szerzője. A kutatók a foszfin létrejöttének többféle alternatív magyarázatát – a vulkáni tevékenységet, villámlást és egyéb kémiai reakciókat – is vizsgálták de egyik sem nyert bizonyítást.
A Vénusz a Naprendszer második bolygója, a Föld közvetlen szomszédja. A felszínén szinte biztosan nincs élet, ott több mint 400 Celsius fok van, de korábban is felmerült, hogy az atmoszféra felhőiben, ahol kellemes harminc fok van, esetleg lehetne élet. Ugyanakkor ezek a felhők 90%-ban kénsavból vannak, ami nem túl barátságos környezet az életnek.
A tudósok ezt úgy tudják elképzelni, hogy esetleg páracseppekben élhetnek túl olyan mikrobák, amelyek valahogy ellenállnak a kénsavnak. Sousa-Silva mindenesetre azt mondja, hogy az, hogy folyamatosan nagy mennyiségű foszfin van jelen a Vénusz légkörében, amelyben annak folyamatosan és gyorsan el kellene tűnnie, azt jelenti, hogy valamilyen egzotikus folyamat gyorsabban hozza azt létre, mint ahogy a légkörben lévő oxigénnel reakcióba lépne és eltűnne. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy biztosan valamilyen létforma termeli a foszfint, de nem ártana kideríteni, hogy akkor micsoda – mondta a tudós.
Forrás: Euronews