Megkezdődött az Európai Tanács kétnaposra tervezett ülése
Megkezdődött Brüsszelben az Európai Tanács kétnaposra tervezett ülése, amelyen az uniós állam-, illetve kormányfők a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló, hosszú távú uniós költségvetésről és a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagról tárgyalnak.
Az Európai Bizottság Új Nemzedék EU néven 750 milliárd eurós csomagot mutatott be. A hétéves költségvetésre épülő pénzalapból finanszíroznák az uniós szakpolitikákat, továbbá hitelgaranciaként szolgálna a tagállamok számára, és beruházásaikat is ösztönöznék belőle. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kijelentette, országa határozottan ellenzi az uniós pénzek jogállamiságra vonatkozó “tetszés szerinti” politikai feltételekhez kötését. Nem fenntartható megoldás, hogy Németország, Hollandia, Ausztria, Svédország és Dánia esetében megőrizzék a közös agrárpolitikához kapcsolódó kompenzációs mechanizmus egyösszegű visszatérítést biztosító kedvezményeit – tette hozzá. Mark Rutte holland miniszterelnök szavai szerint “kevesebb mint 50 százalék esélye van” a mai megállapodásnak. Kijelentette, nem a sebesség, hanem a tartalom számít. Kitért arra is, hogy a jogállamisági feltételeknek mindenképpen szerepelniük kell az uniós költségvetések kapcsolatos végső megállapodásban, és “nagy probléma” ha Magyarország ragaszkodik ennek elvetéséhez. Sophie Wilmés belga kormányfő vezetője kijelentette, kormánya elégedett a helyreállítási alappal kapcsolatos javaslattal, megítélésük szerint ugyanis az emberek e helyzetben kialakult szükségleteit célozza. Jüri Ratas észt miniszterelnök érkezésekor azt mondta, hogy az EU-nak gyors és erős válaszra van szüksége a példátlan válsághelyzetben. A megbeszéléseken minden tagállamnak kompromisszumkésznek kell lennie a közös jövő érdekében.
Románia számára nagyon fontos, ugyanakkor súlyos témákról tanácskozik ma az Európai Tanács – nyilatkozta az ülést megelőzően Klaus Iohannis államfő.
A 2020-2027-es költségvetésről van szó első sorban. Románia ragaszkodik ahhoz, hogy elegendő pénz álljon rendelkezésre mind a kohéziós, mind az agrárpolitikára. Szükségünk van erre a pénzre. Nagy terveink vannak, kórházakat, iskolákat, autópályákat, vasutakat akarunk építeni, korszerűsíteni belőle – fogalmazott a román államfő.
A második csomag a gazdaság újraindítását célozza. Erre is számítunk. Jelentős összegeket szeretnénk megszerezni a világjárvány okozta gazdasági károk elhárítására. Küzdeni fog Románia érdekeiért, azért, hogy komoly eredményt érjünk el a mai és holnapi tárgyalásokon – összegzett Klaus Iohannis.
Forrás: MTI/RRA